Maďarský ropný a plynárenský gigant prý zastaví kvůli cenám ropy investice

Maďarská ropná a plynárenská skupina MOL zastaví investice, které se kvůli nízkým cenám ropy dále nevyplácejí, napsal maďarský ekonomický deník Világgazdaság. Ropný holding se podle listu hodlá pouštět jenom do takových investic, kde se mu vložené prostředky s ohledem na aktuální a předpokládané ceny ropy a plynu mohou vrátit. Skupina MOL působí i v Česku a ještě v květnu, kdy zde zahájila přejmenovávání čerpacích stanic, mluvila o možných dalších akvizicích a nemalých cílech. Tuzemských aktivit se však zatím žádné omezení netýká, uvedl MOL. 

Šéf společnosti pro průzkum a těžbu Tamás Szakál listu Világgazdaság řekl, že firma v tomto roce očekává nejvíce pětiprocentní pokles produkce uhlovodíků. Tento cíl je podle něj vzhledem k útlumu produkce na maďarských polích „ambiciózní“. Skupina MOL podobně jako její světoví konkurenti opětovně přezkoumává své výrobní portfolio, uvedl také.

Minulý týden MOL oznámil, že „výrazně snížil“ odhad geologického potenciálu licence, na jejímž základě působí v autonomní oblasti Kurdistán na severu Iráku. Firma očekává, že kvůli tomu bude muset snížit hodnotu svých investic na tomto místě. Odpisy by prý mohla zaúčtovat ve výsledkové zprávě za letošní třetí čtvrtletí.

Ceny ropy na světových trzích se od loňského června kvůli převisu nabídky nad poptávkou propadly o více než polovinu. Podle analytiků se sice na trhu začíná obnovovat rovnováha, vysoká úroveň zásob ropy však bude ještě v příštím roce tlačit ceny dolů.

V Česku by se však zatím nic měnit nemělo. Jak ČT 24 potvrdil ředitel pro podnikovou a marketingovou komukaci společnosti Slovnaft Anton Molnár, která spolu s dalšími firmami zastřešuje aktivity skupiny Mol v Česku, rozšíření sítě čerpacích stanic MOL v Česku patří mezi klíčové projekty, takže se jich žádné omezení netýká. „Aktivity v České republice patří do oblasti jako logistika, velkoobchod či maloobchod. Skupina MOL v rámci těchto aktivit měla za druhé čtvrtletí 2015 jedny z nejlepších čtvrtletních výsledků a udržuje si svojí silnou finanční pozici,“ vysvělil Molnár.