Jaderná elektrárna Temelín znovu nastartovala první blok

Provozní personál jaderné elektrárny Temelín v neděli v podvečer nastartoval reaktor prvního bloku, který byl kvůli opravě odstaven na začátku měsíce. Blok operátoři k přenosové soustavě připojí po dosažení padesátiprocentního výkonu reaktoru, což by mělo být v noci na pondělí. V tu chvíli opět elektrárna začne vyrábět energii, uvedl mluvčí Temelína Marek Sviták.

Zdroj: ISIFA/Thinkstock Autor: iStock/Vojtech Soukup

„Vše dosud nasvědčuje tomu, že výroba elektřiny z prvního bloku bude na pondělní energetickou špičku obnovena,“ upřesnil mluvčí Temelína Marek Sviták. 

První blok stál kvůli opravě zpětné klapky na potrubí v nejaderné části elektrárny od 3. září. Druhý výrobní blok Temelína pak odstavili energetici v noci na pátek kvůli poruše. Z kontrol druhého bloku vyplynulo, že rotor turbogenerátoru je podle všech parametrů v pořádku. Oprava bude spočívat ve výměně břitu olejového těsnění ložiska turbogenerátoru. Odstávka je plánována na dva týdny.

Česká republika se v pátek na čas dostala do situace, kdy musela elektřinu dovážet. Kvůli odstávce totiž nevyráběla energii ani uhelná Elektrárna Chvaletice. Ta výrobu v jednom bloku ze čtyř odstavených obnovila v sobotu.