Firma, pod jejíž rouškou Březina zdánlivě denaturoval líh, je v konkurzu

Krajský soud v Brně v pátek prohlásil konkurz na majetek společnosti Morávia-Chem, kterou tajně vlastnil zlínský podnikatel a údajný šéf lihové mafie Radek Březina. Tato firma z malé obce Hrobice na Zlínsku hrála klíčovou roli v obchodech s nezdaněným alkoholem. Návrh na prohlášení konkurzu podal v dubnu přímo jednatel Morávia-Chem Radek Menšík. Závazky včetně požadavku celníků na zajištění spotřební daně vyčíslil na 211 milionů korun. Morávia-Chem letos na sebe postupně podala pět insolvenčních návrhů a uspěla až s posledním.

Areál společnosti Morávia-Chem V Hrobicích na Zlínsku 

Zdroj: ČTK Autor: Němec Zdeněk

V areálu Morávia-Chem souzený podnikatel Březina prováděl falešnou denaturaci lihu. Podle obžaloby způsobila mafie kolem Radka Březiny škodu na daních v rekordní výši 6,7 miliardy korun. Soudkyně Vlasta Hermanová uvedla, že nebylo možné řešit úpadek Morávia-Chem reorganizací, protože firma zastavila svoji činnost. Prohlášení konkurzu navíc požadoval i sám jednatel Menšík. Toho Radek Břežina označil za neschopného, jednatelem byl prý pouze na papíře.

Insolvenční správkyní Morávia-Chem soud jmenoval advokátku Leonu Hartman. Věřitelé mají dva měsíce na přihlášení pohledávek.

Morávia-Chem dluží celníkům 54 milionů korun

Menšík závazky Morávia-Chem v dubnu vypočítal na 211 milionů korun a majetek firmy na 75 milionů korun. Hlavní část dluhů prý tvoří dlouhodobé směnky, jejichž hodnota je 134 milionů korun. „Současní věřitelé nejsou známi,“ upozornil. Celníkům Morávia-Chem na zajištění spotřební daně k lihu dluží 54 milionů korun. Dalších 13 milionů korun na straně závazků tvoří půjčka od společníka, na kterou není písemná smlouva. Několik milionů korun Morávia-Chem dluží státu za nezaplacenou DPH či odvody z mezd.

Menšík podání insolvenčního návrhu zdůvodnil tím, že celní úřad vydal v březnu zajišťovací příkaz na 54 milionů korun.

„Vzhledem k tomu, že firma již v exekuci je, je zajištěný veškerý majetek včetně zásob a jsou zajištěné bankovní účty, došlo tímto opatřením k opětovnému úplnému zastavení činnosti firmy. Firma je v tomto okamžiku předlužena a zastavila platby svých závazků.“

Radek Menšík

jednatel Morávia-Chem

Areál firmy Morávia-Chem v Hrobicích na Zlínsku, kde ze skrytých podzemních nádrží odčerpávali hasiči nezdaněný alkohol.

Zdroj: ČTK
Autor: Němec Zdeněk

V areálu Morávia-Chem byla prováděna falešná denaturace lihu. Před soudem to potvrdil Březinův bratr Tomáš. „Ve firmě od roku 2002 do mého zadržení vznikal nelegální líh, byl to jediný zdroj nelegálního lihu pro mého bratra. Odtud šel do skladů. Princip byl neměnný. Firma nakupovala čistý líh osvobozený od spotřební daně za účelem denaturace, znehodnocení lihu. Firma tak nakoupila desítky milionů litrů lihu,“ prohlásil.

Na výrobu směsi do ostřikovačů však šla podle něj jen malá část, nejméně 23 milionů litrů lihu prý bylo zneužito a líh šel do oběhu bez zaplacení daně. K vlastnictví firmy i k falešným denaturacím se poté přiznal i Radek Březina. 

Případ obchodů s nelegálním lihem, které podle obžaloby organizoval Březina, řeší olomoucký soud od loňského prosince. Zlínský soud na jaře uložil Radku Březinovi dva roky za to, že v areálu Svitu ve Zlíně ukrýval zbraně. Krajský soud trest zmírnil na 16 měsíců.