Ceny potravin v srpnu rekordně klesaly

Světové ceny potravin v srpnu zlevnily nejvíc za 7 let. Pokles cen přitom podle Organizace OSN pro výživu a zemědělství trvá už od loňského dubna. Může za to hlavně propad cen energií, zpomalení hospodářského růstu Číny i dobrá zásobenost globálního trhu.

Index, který zahrnuje obilniny, olejniny, mléčné produkty, maso a cukr, klesá nepřetržitě od loňského dubna. V srpnu se ve srovnání s předešlým měsícem snížil o 5,2 procenta na 155,7 bodu, a zaznamenal tak největší měsíční pokles od prosince 2008.

Výrazný propad cen sýrů, másla a sušeného mléka vedl k tomu, že ceny mléčných produktů se snížily o více než devět procent. Organizace OSN pro výživu a zemědělství útlum připisuje hlavně klesající poptávce v Číně, na Blízkém východě a v severní Africe.

Video Ekonomika ČT24
video

Svět zlevňuje potraviny - kvůli Číně i přebytku

Snižující se poptávka znamená další problém také pro mlékárenství v Evropské unii. Odvětví se potýká již s dalšími potížemi vzhledem k tomu, že na jaře po letech skončily mléčné kvóty a protože na něj mají negativní dopady ruské sankce. Evropská komise tento týden navrhla soubor podpůrných opatření pro farmáře v objemu zhruba 500 milionů eur (skoro 14 miliard Kč). Velká část balíku má jít právě na podporu mlékárenského odvětví ve státech osmadvacítky.

Ceny obilnin se vlivem zlepšujících se odhadů produkce pro období 2015/16 v srpnu snížily o sedm procent. O desetinu klesla cena cukru, což způsobil především pokračující pokles kurzu brazilské měny k americkému dolaru. Ceny olejnin se snížily o více než osm procent na nejnižší úroveň od března 2009. Na vině byl především propad světových cen palmového oleje kvůli zpomalující poptávce z Číny a Indie. Čeká se navíc, že produkce této komodity poroste.