Babiš slibuje samosprávám kolem 22 miliard navíc

Kraje a obce mají příští rok dostat z daní navíc 22 miliard korun. Vyplývá to z návrhu státního rozpočtu na příští rok. Někteří starostové a hejtmani ale slibům ministerstva po letošních zkušenostech příliš nevěří. V první polovině roku totiž dostávaly na DPH méně, než jim vláda slibovala. Kraje proto požadují po státu pro příští rok tři a tři čtvrtě miliardy na silnice a na opravy nemocnic.

Má jít o dobré zprávy, mnozí starostové ale sliby o vyšších daňových příjmech berou s rezervou. Mají pro to prý po letošních zkušenostech dobré důvody. „Poté, kdy nám daňové příjmy nepřitékají do městského rozpočtu tak, jak se předpokládalo, se mi tomu příliš věřit nechce,“ komentuje starosta Roztok u Prahy Jan Jakob.

S čím tedy rozpočet na příští rok konkrétně počítá? Jen obcím by příjmy měly vzrůst celkově o 12,5 miliardy korun. Výrazně více peněz z daní mají získat také české kraje. „Za rok dostanou o 8,9 miliardy navíc," řekl ve středu ministr financí Andrej Babiš. Krajské úřady přitom plánují extra peníze využít hlavně na opravy silnic nebo investice do nemocnic.

Celkově tak územní samosprávy – tedy více než 6000 obcí a 14 krajů – získají na daních o 21 a půl miliardy víc než letos. Ani zástupci krajů ale nárůstu příjmů příliš nevěří. Na opravy silnic druhé a třetí třídy proto chtějí přidat tři miliardy, na investice do nemocnic by pak chtěly dalších 750 milionů. „Věřím, že se koalice nakonec dohodne, zvítězí zdravý rozum a najdou se peníze na krajské silnice a nemocnice...,“ dodává šéf Asociace krajů ČR Michal Hašek.

Vláda bude jednat o navýšení peněz pro kraje 23. září při schvalování rozpočtu. Právě kvalita nemocnic a silnic může výrazně ovlivnit výsledky krajských voleb. Ty se budou konat už za rok.

Video Události
video

Babiš slibuje millardy navíc, obce nevěří