Unipetrol startuje největší investici v historii petrochemie v Česku

Petrochemický holding Unipetrol podepsal s italskou společností Technip smlouvu o výstavbě nové polyetylenové jednotky v Chemparku Záluží v Litvínově, uvedl generální ředitel Unipetrolu Marek Świtajewski. Hodnota uzavřené smlouvy činí 5,76 miliardy korun a celkové investiční náklady 8,5 miliardy korun.

Zprovoznění nové jednotky je naplánováno na polovinu roku 2018. Podle firmy jde o největší investici v české petrochemii. S nedávným požárem propylenové jednotky v Záluží přitom nesouvisí, byla plánována dlouhodobě.

„Výstavba nové polyetylenové jednotky je klíčovým investičním projektem nejen z pohledu naší střednědobé strategie, ale také s ohledem na rozvoj celého českého petrochemického průmyslu, zejména díky rozsahu investice a nejmodernějším použitým technologiím.“ 

Marek Świtajewski

ředitel Unipetrolu

Podle ředitele Unipetrolu tato investice posune firmu mezi evropskou špičku v oblasti kvality produkce a současně zajistí vyšší bezpečnost a spolehlivost výroby. „Jde také o jasné potvrzení našeho odhodlání o strategický rozvoj na českém trhu,“ řekl Świtajewski.

Šéf Unipetrolu dodal, že práce na výstavbě nové polyetylenové jednotky by měly být zahájeny ve druhém čtvrtletí příštího roku, dokončení je naplánováno na první čtvrtletí roku 2018. Během některých etap výstavby bude na místě působit až tisíc pracovníků, většinu z nich společnost Technip plánuje najmout z řad lokálních firem.

V tuto chvíli v místě budoucí jednotky působí společnosti Metrostav a ČKD Praha DIZ, které provádí potřebné přípravné práce pro výstavbu samotné výrobní jednotky. Nyní v místě budoucí jednotky zajišťují Metrostav a ČKD Praha DIZ přípravné práce pro stavbu. ČKD Praha DIZ na začátku září oznámila, že pro projekt dodá zařízení za 900 milionů korun.

„Mělo by se jednat o nejmodernější technologii, která zvedne marže a která by se měla podílet na lepším hospodaření Unipetrolu.“ 

Bohumil Trampota

analytik J&T Banky

Analytik BH Securities Petr Hlinomaz připomněl, že společnosti se letos až na srpnový požár v Záluží dařilo, v prvním pololetí vykázala čistý zisk 5,27 miliardy Kč. „Úrokové sazby jsou dole, takže i z pohledu financovaní je nyní okamžik, kdy lze takovouto velkou investici realizovat,“ dodal Hlinomaz. Podle něj jde o strategickou investici na desítky let dopředu.

Požár v litvínovské chemičce Unipetrol
Zdroj: Požáry.cz

Právě v chemickém areálu v Záluží u Litvínova poničil rozsáhlý požár v polovině srpna tamní propylenovou jednotku, hasiči zasahovali šest dní. Od požáru stála celá petrochemická výroba, v menším rozsahu pracovala rafinerie. Některé výroby postupně Unipetrol obnovuje. Plný provoz by chtěla společnost obnovit co nejdříve, řádově to však podle dřívějších vyjádření vedení firmy potrvá spíše měsíce než týdny. Společnost dosud ani nevyčíslila škody.