Pošta do deseti let propustí přes tři tisíce lidí

Česká pošta by měla v příštích deseti letech v souvislosti s převodem většiny svých poboček na partnery propustit téměř 3400 zaměstnanců, což je více než desetina ze stávajících necelých 32 000 pracovníků. Z toho 1350 lidí dostane přímo výpověď.

„Celkové číslo 3370 je stav, kterého se projekt dotkne. Neznamená to ale, že dojde k propuštění. Řada lidí najde uplatnění u smluvních partnerů, řada lidí najde jinou pozici na poště nebo přirozeně odejde do důchodu,“ řekl mluvčí pošty Matyáš Vitík.

„V letošním roce se projekt zatím dotkl jen asi deseti lidí,“ řekla předsedkyně Odborového svazu zaměstnanců poštovních, telekomunikačních a novinových služeb Jindřiška Budweiserová. Dlouhodobě ale odbory hledají především uplatnění pro odcházející zaměstnance, například na nově zřízených partnerských pobočkách. „Snažíme se maximálně omezit dopady na zaměstnance,“ dodala Budweiserová.

Video Studio ČT24
video

Budweiserová: Odbory budou pro propuštěné zaměstnance hledat nové uplatnění

V rámci projektu Pošta Partner by mělo 2526 z celkem 3200 stávajících poboček přejít pod jiné provozovatele, například obecní úřady nebo obchodníky. Podle Mladé fronty DNES by u smluvních stran mělo najít uplatnění asi 15 procent z odcházejících zaměstnanců.

Projekt Pošta Partner má poště ušetřit ročně několik set milionů korun. Podnik v současnosti provozuje více než 1000 ztrátových poboček. Loni hospodařila se ziskem před zdaněním 241 milionů korun, což je meziroční pokles o pětinu, letos počítá s 50 miliony Kč.

Česká republika má v současnosti nejhustší poštovní síť v celé Evropě. Má ale minimum případů, kdy by byla pošta umístěna v rámci obecního úřadu nebo potravin. Takových franšízových poboček by mělo přibývat, během deseti let by jich mohlo být čtyřicetkrát tolik.
Například v německých městech přitom narazíte na pobočky samotné pošty jen zřídka. Plných 99 procent sítě tvoří právě partnerské filiálky.

Video Ekonomika ČT24
video

Pošta do deseti let propustí přes tři tisíce lidí