Malé a střední firmy nešetří energetické náklady

Malé a střední podniky většinou aktivně neřídí své energetické náklady, přestože vidí v úsporách energie potenciál. Nemají jasno ani v nabídce a v konečné efektivitě úsporných opatření. Vyplývá to z průzkumu agentury IPOS.

Video Události
video

Malé a střední firmy nešetří energetické náklady

Podle výsledků průzkumu čtyři z pěti firem spotřebu neřídí, ale pouze sledují například prostřednictvím kontroly výpisů. Nejčastěji plánují úsporná opatření firmy s dvousměnným provozem a firmy s více než padesáti zaměstnanci.

„Výsledky odpovídají nákladovému řízení malých a středních firem, kdy náklady jsou většinou sledovány ex post, a to na bázi výsledovky. S velikostí firmy nicméně roste potřeba řídit kalkulace na bázi výrobkových a úsekových nákladů,“ uvedl předseda představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR Karel Havlíček.

Firmy mohou ušetřit až deset procent nákladů

Rezervu vidí společnosti především ve využívání nových technologií, ale také ve změně dodavatelských cen či chování zaměstnanců. Předpokládaná investice do úsporných opatření se pohybuje kolem milionu korun.

„Menší firmy obvykle šetří na nejsnáze rozpoznatelných položkách, přičemž vlastní úsporná opatření jsou nákladově přijatelná a rychle rozpoznatelná. Překvapivým zjištěním však je, že skoro pětina firem má k dispozici on-line měření spotřeby energií,“ dodal Havlíček.

Desetiprocentní úspora nákladů energie, kterou připouští asi polovina firem, je podle šéfa asociace vysoké číslo. „Zajímavé je i to, že na prvním místě úspor není ani chování zaměstnanců ani cenové ústupky dodavatele, ale aplikace nových technologií,“ doplnil Havlíček s tím, že nejvíce chtějí investovat výrobní a řemeslné podniky.

Možností, jak ušetřit, je mnoho

Podle šéfa RWE Energie Tomáše Varcopa patří mezi příklady úsporných opatření on-line monitorování spotřeby energií, optimalizace kotelny, strojovny nebo tepelných rozvodů či úprava osvětlení. Jejich zavedení předchází studie nebo audit na míru s následným navržením konkrétních opatření.

V červnovém průzkumu IPSOS bylo dotazováno 501 malých a středních podniků z oborů výroba, obchod, řemesla a služby.