Koncese zafungovaly. Bič na nelegální alkohol srazil podíl v ČR na minimum

Na českém trhu se pohybuje nejméně nelegálního alkoholu v historii. Unie alkoholu a dovozců lihovin odhaduje jeho podíl jen na zhruba pět procent. Výraznou měrou k tomu pomohlo i zavedení koncesí na prodej a výrobu alkoholických nápojů. Za první půlrok se těchto povolení vydalo přes 100 tisíc.

Takzvanou koncesi musejí mít podnikatelé od dubna loňského roku. Přísnějšími pravidly chtěl stát vyčistit trh po tragické metanolové aféře. Podle unie koncese zafungovaly tak, jak měly – srazily podíl nelegálního alkoholu na historické minimum. „Níž už to ani jít nemůže," podotkl Burkart s tím, že zcela vymýtit nelegální alkohol není prakticky možné.

Přitom ještě v roce 2012, v době propuknutí kauzy s metanolem, bylo na českém trhu asi 20 procent nelegálního metanolu. Podle Unie přispívají k očištění trhu i samotní uživatelé – mnohem více prý dbají na kupování alkoholu z důvěryhodných zdrojů.

Menším výrobcům a distributorům některá opatření připadají zbytečná. I tak ale podle ministerstva průmyslu a obchodu zafungovala. „Jako úspěch beru to, že média neinformují o tom, že by bylo nějakým způsobem ohroženo něčí zdraví, nebo že by někdo přišel o život,“ zmiňuje ředitel odboru živností na MPO Petr Kameník.

Celní správa kontroluje láhve s alkoholem
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24

Nejvíce povolení je tradičně v Praze - téměř čtrnáct tisíc. Následují Středočeský, Jihomoravský a Moravskoslezský kraj, kde je přes deset tisíc vydaných koncesí. Nejméně povolení má Liberecký a Karlovarský kraj. Po zavedení všech opatření stoupá také výběr spotřební daně z lihu. Zatímco od roku 2012 vybraná částka klesala, v roce 2014, kdy platila nová pravidla, výběr daně stoupl téměř o 400 milionů korun.

Naopak neustále klesá počet těch, kteří alkohol buď přímo vyrábějí, nebo ho do Česka vozí a tady ho kolkují. Zatímco v roce 2011 bylo takových subjektů skoro pět set, po zavedení bezpečnostních opatření jich bylo o víc než polovinu méně, a dnes je výrobců a dovozců zhruba 165.

Video Události
video

Podíl nelegálního alkoholu je na historickém minimu