Aktuality.sk: Tesco je prý v hledáčku Babiše

Investiční fond Hartenberg, jehož spoluzakladatelem je český ministr financí a majitel koncernu Agrofert Andrej Babiš, vyjednává podle portálu Aktuality.sk o koupi prodejen maloobchodního řetězce Tesco v Česku a na Slovensku. Fond informaci nekomentoval, Babiš už na jaře popřel zájem o získání části Tesca.

Babišův holding Agrofert má Tesco ovládnout prostřednictvím fondu Hartenberg Capital. Ten v současnosti řídí Jozef Janov, bývalý investor skupiny Penta.

„Spekulace na trhu nekomentujeme,“ odmítl se portálu vyjádřit Janov. Server uvedl, že partnerem fondu v chystané transakci má být společnost Diligentia, která na Slovensku provozuje maloobchodní prodejny Moja Samoška.

Slovenská média již v březnu spekulovala, že britská maloobchodní společnost Tesco zvažuje v rámci svého ozdravného plánu odchod z některých zemí střední Evropy, včetně ČR a Slovenska. Firma v loňském fiskálním roce vykázala ztrátu před zdaněním 6,4 miliardy liber (235 miliard korun), což je nejhorší výsledek v 96leté historii společnosti.

Tesco v České republice provozuje přes 200 obchodů, čerpací stanice a obchodní centra. Na Slovensku má řetězec více než 150 prodejen, dává práci 10 000 lidem a patří tak k největším zaměstnavatelům. 

Zdroj: ISIFA/SME
Autor: Vladimír Šimíček

Podle analytika agentury pro průzkum trhu Terno Lubomíra Drahovského by tato akvizice byla smysluplná. „Tato skupina je finančně velmi silná a důvěryhodná, neměli by například problém získat úvěr," uvedl pro portál.

Koupí Tesca by se však Terno a Moja samoška staly jedničkou na trhu. Akvizici by tak musel schválit stát, píše se na Aktuality.sk.

Neprůhledná struktura, zajímavé obchody

Společnost Diligentia na Slovensku provozuje maloobchodní prodejny Moja Samoška. Hypermarkety Terno a Hypernovu pak provozuje její vlastník, firma Condordum, která sídlí na Kypru. Jednatel těchto firem Michal Holík v minulosti působil ve firmách spadajících pod skupinu J&T, například v Poštové bance.

Fond Hartenberg Capital vznikl po odchodu jeho současného ředitele Jozefa Janova ze společnosti Penta. Janov chtěl podle vlastních slov větší svobodu, a tak dal přednost samostatnému podnikání. Pod hlavičkou Hartanberg už Janov uskutečnil několik zajímavých obchodů. Například odkoupil dvě slovenské reprodukční kliniky Iscare, konstatuje portál.