Bionálepek je stále víc. Ekofarmářů poprvé za pět let přibylo

Počet ekofarem poskočil od začátku roku o více než osm procent a na konci léta jich tak bylo v Česku 4188. Samotných biofarmářů je 529 a jejich počty se začaly právě letos po pěti letech stagnace opět zvyšovat. Podle ministra zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL) je to dáno hlavně novým dotačním programem, který je zaměřený právě na podporu ekologického zemědělství.

Zdroj: ČTK/PICTURE ALLIANCE Autor: Frank May

„Zemědělci dostali novou možnost výrazně začít podnikat v režimu ekologického zemědělství,“ řekl ministr, podle něhož bude podpora pokračovat do roku 2020. Jenom dotace na plochu pro ekologické zemědělce loni podle ředitele odboru environmentálního a ekologického zemědělství z ministerstva zemědělství, Jana Gallase, překročily miliardu korun. V novém programu také dostanou ekologičtí zemědělci vyšší preferenční body na své investiční projekty.

„V České republice přibylo od konce minulého roku k letošnímu 1. září 322 podnikatelů v ekologickém zemědělství a 23 nových výrobců biopotravin.“

Jan Gallas

ředitel odboru environmentálního a ekologického zemědělství, ministerstvo zemědělství

I když se resort snaží biopotraviny a s nimi spojené podnikání propagovat (například právě probíhajícím Měsícem biopotravin), někteří zemědělci eko nálepku nechtějí. Příkladem může být Robert Vyšata, kterému patří jabloňové sady u Českého Brodu. Ten přitom část zdejších jabloní tři roky v ekologickém režimu pěstoval, nakonec se ale vrátil ke klasickému zemědělství. „Té chemie dáváme velmi malé množství. Jablko je pak opticky i chuťově daleko lepší v porovnání s tím, co se nám dařilo v režimu bio,“ uvedl Vyšata.

Video Události: Biofarmářů je poprvé za pět let víc
video

Události: Biofarmářů je poprvé za pět let víc

Události: Biofarmářů je poprvé za pět let víc

Gallas: Biopotraviny jsou nejvíce v obchodních řetězcích

Ekofarem by ale podle všeho mohlo být mnohem víc, někteří zemědělci totiž říkají, že nálepku bio nemají pouze kvůli zbytečné byrokracii. „Ta náročnost je sice vyšší než u standardního zemědělství, ale myslím si, že to není tak dramatické. Na druhou stranu je značka bio velmi přísně hlídaná,“ dodává Gallas.

Čtyři z pěti Čechů

Podle průzkumu agentury Median, který resort zveřejnil loni na podzim, nakupují někdy biopotraviny čtyři z deseti obyvatel Česka. Od roku 2008 se jejich počet mírně zvýšil. Lidé zároveň kupují produkty ekologického zemědělství častěji než dříve. Navzdory mírnému růstu ale zůstává podíl bioproduktů na celkovém trhu s potravinami v Česku velmi nízký, za hlavní důvod bývá označována cena. Podle údajů z loňského roku jsou biopotraviny v obchodech zpravidla o desítky až stovky procent dražší než běžné produkty. Pravdou ale je, že se tyto cenové rozdíly začínají zmenšovat.

Podle akčního plánu, který v prosinci 2010 schválil tehdejší kabinet, měl vzrůst podíl ekologického zemědělství do letošního roku na patnáct procent. Podíl biopotravin na celkovém trhu s potravinami měl z tehdejšího zhruba procenta letos stoupnout na trojnásobek. Materiál si také kladl za cíl obrácení poměru mezi dováženými a domácími biopotravinami ve prospěch tuzemských.