Sazby hypoték České spořitelny rostou

Rekordně nízké sazby hypotečních úvěrů v České spořitelně otáčí svůj směr a půjdou mírně nahoru. Důvodem jsou ceny zdrojů, které jsou na mezibankovním trhu již několik měsíců vyšší, informovala Česká spořitelna. Ta je poslední z velké trojky hypotečních bank, která sazby ještě nenavýšila. Hypoteční banka a Komerční banka sice již oznámily mírné zvýšení sazeb, ale v praxi u jejich hypoték k pohybu nahoru podle analytiků téměř nedošlo.

Zdroj: Horázný Josef, Fluger René Autor: ČTK

Podle manažera hypoték České spořitelny Karla Chábka tak klienti ČS mohou ještě využít posledních dnů se sazbou 1,99 procenta u pětileté fixace. Od 7. září 2015 se tato sazba zvýší na 2,09 procenta. "Lidé léto levných hypoték využili. Od příštího týdne mohou využít také proměnné sazby, která začíná na 1,85 procenta," uvedl Chábek s tím, že variabilní sazba hypotéky se tak nyní nemění. Hypotéka sproměnnou sazbou se poskytuje s degresivním způsobem splácení, kdy se splátky během trvání hypotéky postupně snižují.

"Zatímco lídři trhu, Hypoteční banka a Komerční banka, zvedli tabulkově sazby jen o 0,1 procenta, v praxi klient odcházel se sazbou i o 0,25 procenta vyšší. Důvodem byla nižší ochota bank dávat výraznější individuální slevy. U zdražení České spořitelny očekávám stejný efekt," řekl ředitel finanční skupiny Chytrý Honza Jiří Paták.

Průměrná úroková sazba hypoték v Česku v červenci nepatrně vzrostla na 2,08 procenta. Růst nastal po 18 měsících poklesů. V červnu a květnu sazba činila 2,05 procenta, což byla nejnižší hodnota za dobu sledování Fincentrum Hypoindexu.

Silný zájem o hypotéky byl znát i v červenci, ačkoliv některé banky zvýšily sazby. "Průměrné úrokové sazby zatím jen mírně odskočily od posledního minima a nadále platí, že pro výrazný růst nevidíme vážný důvod," uvedl vedoucí analytik Fincentra Josef Rajdl.