Eni zřejmě prodá část obřího naleziště plynu u Egypta

Italská energetická společnost Eni chce získat peníze pro další rozvoj produkce bez dalšího snížení dividend, je proto ochotná prodat část podílu ve svém novém obřím nalezišti zemního plynu v egyptských pobřežních vodách, prohlásil generální ředitel Eni Claudio Descalzi. Společnost oznámila objev rozsáhlého naleziště v neděli a označila to za dosud největší nález plynu ve Středozemním moři.

„Je to možnost, jak zvýšit hodnotu a solidnost účetní rozvahy Eni,“ uvedl šéf podniku v rozhovoru s italským listem La Repubblica. Eni byla loni první globální ropnou společností, která v reakci na propad cen ropy snížila dividendu akcionářům. Společnost již prodala část svého podílu v nalezišti zemního plynu v Mosambiku.

U Egypta by se na ploše o rozloze zhruba stovky čtverečních kilometrů mohlo nacházet až 850 miliard krychlových metrů plynu. Naleziště bude podle Eni schopno několik desetiletí pokrývat egyptskou poptávku po plynu.

/*json*/{"map":{"lat":35.38816740324096,"lng":26.13475976562496,"zoom":5,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Egypt byl kdysi vývozcem energetických surovin, klesající těžba a rostoucí domácí spotřeba ale zemi donutily přesměrovat dodávky na domácí trh a stát se čistým dovozcem ropy a plynu. V červnu Egypt začal dovážet zkapalněný zemní plyn (LNG).

Díky objevu obřího naleziště a smlouvám o dovozu plynu z Izraele by mohl Egypt vývoz této suroviny obnovit. V posledních letech se ve východním Středomoří intenzivně hledá plyn a výsledkem jsou významné objevy u Kypru, Izraele a Egypta.