Home Credit v pololetí prohloubil ztrátu. Na vině je Rusko

Skupina Home Credit vykázala v prvním pololetí ztrátu 90 milionů eur (v přepočtu asi 2,44 miliardy korun). Ve stejném období loni měla ztrátu 79 milionů eur. Na firmu, která je součástí skupiny PPF a poskytuje spotřebitelské úvěry ve střední a východní Evropě a Asii, tak stále doléhá špatná hospodářská situace v Rusku.

V prvním kvartálu činila ztráta skupiny Home Credit 57 milionů eur, ve druhém čtvrtletí klesla na 33 milionů eur. Za celé první pololetí poskytla skupina spotřebitelské úvěry v hodnotě 2,603 miliardy eur (70,5 miliardy korun), což je téměř o čtvrtinu méně než rok předtím. Zatímco úvěrové portfolio v Rusku dále klesalo, v Číně poskytl Home Credit úvěry za 888 milionů eur, tedy o skoro 50 procent víc než ve stejném období loni.

Provozní výnosy Home Creditu v pololetí meziročně poklesly o 22,4 procenta na 778 milionů eur, když byly nadále ovlivňovány obezřetným přístupem k poskytování nových půjček na pozadí všeobecného poklesu v Rusku. Pozitivní efekt tohoto přístupu v Rusku v kombinaci s růstovou strategií v Asii se projevil ve zlepšené kvalitě úvěrového portfolia skupiny. Ke konci června podíl nesplácených úvěrů meziročně poklesl na 13,3 procenta z 16,2 procenta.

Díky silnému růstu v Asii se v meziročním porovnání o skoro 23 procent zvýšil počet nových klientů, kteří si vzali od Home Creditu úvěr. Z toho jen počet nových klientů v Číně vzrostl bezmála o tři čtvrtě milionu (34 procent).

„Začátek roku byl v Rusku složitý“

„Pokračujeme v geografickém vyvážení našeho byznysu. Jsem velmi spokojen s celkovým výkonem a silným růstem našich firem v Asii. Nadále oslabující ekonomika v Rusku ale zatěžuje celkové výsledky skupiny a zejména začátek roku tam byl krajně složitý. Naše stabilizační opatření však přinášejí viditelný efekt,“ komentoval výsledky generální ředitel Home Creditu Jiří Šmejc.

Celková aktiva Home Creditu dosáhla k 30. červnu 9,486 miliardy eur (257 miliard korun). K témuž datu skupina registrovala 47,8 milionu zákazníků a zaměstnávala 57 600 lidí.

Home Credit, založený v roce 1997 v Česku, je jedním z předních poskytovatelů spotřebitelského financování ve střední a východní Evropě, Společenství nezávislých států a Asii. Působí v Česku, na Slovensku, v Rusku, Bělorusku, Kazachstánu, Číně, Indii, Indonésii, Vietnamu a rozvíjí aktivity na Filipínách.

Majoritním vlastníkem (86,6 procenta) je PPF, jedna z největších investičních skupin ve střední a východní Evropě. Hlavním majitelem PPF je podnikatel Petr Kellner. Minoritním akcionářem Home Creditu (13,4 procenta) je investiční holdingová společnost EMMA OMEGA vlastněná Šmejcem.