Uprchlíkům a krizi navzdory – do Řecka míří rekordní počet turistů

Do Řecka by letos mohlo zavítat až 25 milionů lidí. Navzdory uprchlické a finanční krizi čeká zřejmě tamní cestovní ruch rekordní rok. Počet zahraničních turistů v zemi se za prvního půl roku zvýšil o pětinu na víc než 7,5 milionu. Do Řecka zamířili hlavně Američané, Němci a Britové, kteří nahradili výrazný výpadek ruských turistů.

Zdroj: ISIFA/Thinkstock Autor: iStock/Iurii Andrieiev

Plné restaurace i promenády dávají snadno zapomenout na problémy, se kterými se země potýká. „Trochu jsem se bála - ale ne samotného pobytu. Spíš toho, co se stane s eurem. Jestli si ho nechají, nebo přejdou na drachmu. Ale jinak jsem neměla nejmenší obavy, že bych tu zažila něco nepříjemného,“ uvedla německá turistka Martina Walbaumová, která si oblíbila Krétu.

Důvod k úsměvu nemají jen turisté, ale i místní podnikatelé. Podle mnoha z nich právě cestovní ruch pomůže řeckému hospodářství zpátky na nohy. Příliv návštěvníků by prý mohl v příštích deseti letech vytvořit až 200 tisíc nových pracovních míst. To je pro zemi, kde hledá práci každý čtvrtý člověk, velmi dobrá zpráva.

„Teď turistika přispívá asi 18 až 19 procenty do našeho HDP. Všechny studie ale ukazují, že čísla mohou být mnohem lepší a že cestovní ruch může dosáhnout 35 procent HDP,“ poznamenal manažer Chania Hotels Manolis Giannoulis.

Stát by mohl získat další prostředky i z vyšších daní, které na nátlak věřitelů vláda zavedla na konci července. DPH u vybraného zboží a služeb vzrostlo o deset procent. Zmizela i daňová výjimka právě pro řecké ostrovy. Podnikatelé v tom ale výrazný problém nevidí.

„To je problém pro nás pro všechny. Dnes je situace kvůli krizi zkrátka složitější, takže lidé utrácejí méně peněz než před lety. Platy jsou nižší a životní náklady čím dál dražší. Ale věřím, že bude lépe,“ konstatoval manažer Cabana Mare Beach Resort Stavros Apostolakis.

Video Řecko si na nedostatek turistů nemůže stěžovat
video

Řecko si na nedostatek turistů nemůže stěžovat

Loni počet turistů v Řecku stoupl o 23 procent na rekordních 22 milionů. Řecký svaz firem v cestovním ruchu odhaduje, že pokud ze zářijových voleb vzejde stabilní vláda, mohl by jejich počet letos překonat hranici 25 milionů.