Stavební spoření láká Čechy méně, odrazují je i poplatky

Nově uzavřených smluv o stavebním spoření ubývá. Vyplývá to z aktuální statistiky ministerstva financí. Za prvních šest měsíců roku Češi podepsali přes 214 tisíc nových smluv, což je meziroční pokles téměř o čtvrtinu. Průměrná cílová částka naopak o 29 tisíc korun stoupla. Důvodem menšího zájmu je podle odborníků omezení výpovědí smluv u dětí a strach z možného ukončení výhod.

Zdroj: ČTK/Fotobanka ČTK Autor: Martin Štěrba

Podle ministerstva klesá jak počet nových smluv, tak i úvěrů. Podle předsedy Asociace českých stavebních spořitelen Vladimíra Staňury je ale pokles jen dočasný. „Když se podíváte na počet nových smluv uzavřených v průměru za rok, tak je to 500 tisíc smluv ročně, letos to bude zrovna tak. Pokud jde o srovnání roků 2013 a 2014, tak tam došlo k nárůstu asi o 7 procent,“ zdůraznil Staňura. Průměrná cílová částka u nových smluv navíc meziročně stoupla na 355 tisíc korun.

Podle tajemníka Asociace českých stavebních spořitelen Jiřího Šedivého je důležitým faktorem při rozhodování i poplatek za uzavření smlouvy nebo za vedení účtu. „Může to vést i k tomu, že nakonec (zájemci) smlouvu neuzavřou. To je realita,“ přiznal Šedivý.

  • Pokud budou rodiče svému dítěti do jeho 18 let za současných podmínek odkládat měsíčně 500 korun, na úrocích a státních příspěvcích dostanou asi 19 tisíc. Skoro polovinu z toho zaplatí ale stavební spořitelně na poplatcích.

Problém je i u výběru naspořených peněz u nezletilých dětí, kdy rozhoduje opatrovnický soud. Šedivý doufá, že by se tato praxe mohla změnit. „Nijak se netajíme tím, že naše asociace má o tuto změnu zájem. Všem zodpovědným institucím se pokoušíme vysvětlit, proč je současný stav z našeho pohledu špatný,“ konstatoval Šedivý s tím, že asociace se snaží přesvědčit poslance a ministerstva.

„Ohlas je poměrně pozitivní, na druhou stranu jsou i argumenty, které hovoří proti našemu názoru. Já je musím respektovat a pokoušet se je vyvracet.“

Jiří Šedivý

tajemník Asociace českých stavebních spořitelen

Výhod stavebního spoření je relativně málo. „Je to produkt, na kterém žádné velké peníze nevydělám. Pouze si odložím spotřebu, což má pro mě samotného ten pozitivní efekt, že si něco našetřím jako rezervu,“ prohlásil Jiří Paták, ředitel portálu Chytrý Honza.

Video Šedivý ke stavebnímu spoření: Poplatky mohou lidi odradit
video

Šedivý ke stavebnímu spoření: Poplatky mohou lidi odradit

Šedivý ke stavebnímu spoření: Poplatky mohou lidi odradit

Stanjura k nižšímu počtu smluv o stavebním spořením

Úročení vkladů a úvěrů bude podle Šedivého záviset na vývoji ekonomiky. „Zdá se, že sazby zatím nijak výrazně nahoru nepůjdou. Hovořil bych o stabilitě, případně kosmetických změnách,“ dodal tajemník.