Ceny uhlí padají, nad Dolem Paskov se opět smráká

Klesající cena uhlí ohrožuje Důl Paskov. Česko zřejmě bude muset opět začít jednat s OKD o pomoci státu na uzavření dolu. Vládě to sdělil ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. Sobotkův kabinet by měl situaci řešit začátkem příštího měsíce.

Společnost OKD chtěla loni Důl Paskov zavřít jako nerentabilní. Vláda se ale s provozovatelem dohodla, že zachová těžbu do konce roku 2017, když stát zaplatí 600 milionů korun na sociální programy pro horníky.

Dohodu podepsal ministr průmyslu a zástupci OKD a její mateřské společnosti NewWorld Resources (NWR). Pomoc schválila Evropská komise.

Podpora pro horníky je podmíněná tím, že OKD bude do roku 2017 na vlastní náklady provozovat těžbu a že bude udržovat minimální kmenový počet zaměstnanců ve výši 1 800. V roce 2017 pak může dojít k postupnému snižování zaměstnanců dolu až na hranici 1 600 zaměstnanců.

  • Paskov začal letos trhat rekordy. „Podařilo se výrazně zvýšit efektivitu a snížit náklady na vytěženou tunu uhlí zhruba o 30 procent - na 300 korun,“ řekl před pár měsíci mluvčí OKD Marek Síbrt.

Důl je ale stále ztrátový kvůli klesajícím cenám uhlí - společnost OKD si přitom vyhradila právo od dohody odstoupit, pokud ceny uhlí klesnou výrazně. Konkrétně stanovila, že k tomu dojde v případě, že od 1. července 2014 do 31. prosince 2017 po tři po sobě následující čtvrtletí klesne pod 110 dolarů za tunu. Podle OKD k této situaci došlo ve druhém a třetím čtvrtletí letošního roku. Předpokládá se, že i v září to bude u koksovatelného uhlí pro čtvrté čtvrtletí méně než 110 dolarů za tunu, uvedlo ministerstvo průmyslu.

Podle analytika BH Securities Petra Hlinomaze je ale nové jednání státu s OKD dosti pravděpodobné. „Zatím totiž není na obzoru, že by v dohledné době měly ceny uhlí vzrůst,“ uvedl. Podle jeho slov již NWR naznačila, že v případě nepříznivého vývoje cash flow je připravena prodávat aktiva, což by se mohlo týkat i Paskova. Naopak zavření dolu vidí vzhledem k dobré kvalitě uhlí jako poslední variantu.

Důl Paskov je dlouhodobě ztrátový, loňská ztráta dosáhla 1,2 miliardy korun. V Dole Paskov pracují přibližně tři tisícovky lidí (včetně agenturních pracovníků). S uzavřením dolu proto nesouhlasili odboráři, podle nichž jsou pod zemí ještě miliony tun uhlí, které by se daly vytěžit.

Důl vlastní společnost OKD, která je stoprocentně vlastněna firmou NWR se sídlem v  Amsterdamu. Představenstvo NWR na dubnové valné hromadě opustil podnikatel a investor Zdeněk Bakala. Nadále mu ale patří poloviční podíl ve skupině CERCL Mining, bývalé BXR Mining, která vlastní 50,5 procenta akcií NWR.