Rodičovský příspěvek i pro babičky, navrhuje TOP 09

Pokud se chce matka nebo otec vrátit dříve do zaměstnání, mohli by se o malé děti místo nich postarat prarodiče, kteří by za to dostávali rodičovské příspěvky a stát by za ně zaplatil i sociální a zdravotní pojištění – takový je návrh opoziční TOP 09. Proti se ale staví ministerstvo práce, podle něhož už dnes mohou rodiče příspěvky přeposlat, komu chtějí.

Video Události: TOP 09 navrhuje rodičovskou pro prarodiče
video

Události: TOP 09 navrhuje rodičovskou pro prarodiče

„Prarodič, který se takto rozhodne pomoci své rodině, by měl hrazené státem zdravotní pojištění a doba, kterou by strávil na rodičovské dovolené, by se mu počítala do důchodu,“ říká poslankyně za TOP 09 Markéta Adamová. Za péči o vnoučata by mohli prarodiče dostat až jedenáct tisíc měsíčně.

Z průzkumu, který si nechala TOP 09 vypracovat, vyplývá, že by takovou praxi podpořilo 69 procent dotázaných, zejména ženy. Obecně by novelu uvítali více lidi s vyšším příjmem.

Vláda nicméně už minulý měsíc normu, která by umožnila nechat dítě na starost prarodičům, nepodpořila. Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) se domnívá, že je nadbytečná. „Když je rodič na rodičovské dovolené, tak může ty peníze dát komukoliv a sám jít do práce. Takhle jsou podmínky nastavené,“ uvedla.

Novela zákona o státní sociální podpoře se dostane poslancům na stůl k prvnímu čtení na příští schůzi.

Jsou čeští důchodci dobře zajištění?

Čeští důchodci jsou na tom hůř než balkánské země – tak by se dal shrnout výsledek Indexu přiměřenosti důchodového příjmu, který sestavila pojišťovna Allianz. Ze 49 zemí, jejichž data v Allianz analyzovali, se Česko umístilo na 26. místě, těsně za Chorvatskem, Bulharskem a Belgií. Dopadlo ale lépe než Slovensko na 31. a Polsko na 33. místě. Úplně nejlépe jsou na tom ale podle indexu senioři v Nizozemsku.

Klíčovým měřítkem indexu je vyspělost jednotlivých pilířů penzijního systému a prognóza jejich vývoje. Zahrnuta je také například předpokládaná výše nutných výdajů na zdravotní péči ve stáří a další pro seniory nepostradatelné služby.

“Naprosto zásadním faktorem přiměřeného příjmu ve stáří je diverzifikace zdrojů,“ uvedl ředitel životního pojištění a penzí Allianz pojišťovny Martin Podávka. Pro dnešní třicátníky a čtyřicátníky tak podle něj stojí zajištění přiměřeného důchodu na umění správně vybalancovat podíl příjmu, který budou lidé dostávat od státu, s dalšími zdroji financí. A právě toto je důvod, proč se v žebříčku nejhůře umístily ty země, jejichž penzijní systém je příliš jednostranný a celkově nedostačující. Platí to zejména pro Indonésii a Indii, ale také pro Malajsii.

V regionu, jenž v pojetí studie zahrnuje čtrnáct evropských zemí na východ od bývalé železné opony včetně Pobaltí, Balkánu i Ruska, se Česko umístilo uprostřed. Kritika padá na nepříliš rozvinutý systém jiného než státního důchodu. Přestože takzvaný třetí pilíř nadále běží, české pozici značně uškodilo plánované zrušení druhého pilíře v roce 2016. Naopak mírné zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu Česku do budoucna pomůže. Zajišťuje totiž stabilní počet těch, kteří odvádí prostředky do prvního pilíře.