Kola podraží. Může za to silnější dolar

Za jízdní kola Češi zřejmě zaplatí o něco víc - kvůli sílícímu dolaru by se ceny kol i komponentů mohly zvednout o víc než desetinu. Většina světových značek totiž sestavuje své modely v Asii a s tuzemskými dovozci tak obchoduje v americké měně. Ve výhodě ale nejsou ani české značky.

Video Sílící dolar podraží kola i v Česku
video

Sílící dolar podraží kola i v Česku

Zvýšení cen se týká zejména nových modelů pro rok 2016, které se dostanou do obchodů během podzimu a na jaře. Dvacetiprocentní kurzový rozdíl nicméně trochu brzdí levnější ropa i materiály. „Pokud mluvíme čistě o kurzovém rozdílu a projevení do ceny, já bych to odhadoval někde mezi deseti a patnácti procenty,“ uvedl market leader pro východní Evropu společnosti Specialized Jaroslav Pecháček.

Zdražování se ale nevyhne ani českým značkám, protože jejich modely jsou kompletovány z dovážených dílů. „U českých značek je jediná výhoda, a to poměrně veliká. A to v tom, že dobře znají filozofii českého zákazníka a sami určují skladbu kol a skladbou komponentů, čímž můžou částečně eliminovat zdražení kol,“ dodává majitel obchodu s koly Robert Štěrba.

Vyšší cena Čechy neodradí

Jízdní kola tedy zřejmě nepatrně podraží, jejich prodej by to ale nemělo poznamenat. Odborníci upozorňují na to, že cykloturistika je v tuzemsku na vzestupu a zájem lidí o kola jen tak neopadne. „Je potřeba si uvědomit, že na trhu jsou nové výrobky. Velký boom zažívají třeba elektrokola, která jsou rok od roku technicky dokonalejší. Takže já neočekávám, že by ten růst cen, který odhaduji zhruba na deset procent, by měl výrazněji omezit chuť lidí nakupovat jízdní kola,“ vysvětluje předseda Asociace maloobchodních prodejců jízdních kol Petr Kohoutek.

„Česká republika je pořád malinko za vyspělou Evropou. Přeci jen ta kupní síla tady není na takové úrovni jako na západě. Takže ty prodeje jdou neustále pomaličku nahoru.“

Robert Štěrba

majitel cykloobchodu

Posilující dolar se ale nepodepíše pouze na ceně jízdních kol. Zdražit by měla většina zboží obchodovaná v americké měně jako je například elektronika nebo oblečení.