Řecká letiště budou provozovat Němci

Řecká vláda prodá německé letištní společnosti Fraport práva na provozování 14 regionálních letišť v zemi, napsala Reuters  a zmiňuje podle agentury AP i vládní věstník. Je to první ze série privatizací, k nimž musí radikálně levicový kabinet přistoupit v rámci dohody o novém záchranném programu. Řecká vláda zároveň opětovně zmírnila omezení pohybu kapitálu.

Provozovatel frankfurtského letiště získá za 1,23 miliardy eur (33,2 miliardy korun) koncesi na správu řeckých letišť, z nichž několik je na turisticky oblíbených ostrovech. Vláda Alexise Tsiprase, která nastoupila v lednu s cílem zvrátit reformy dvou dosavadních záchranných programů, původně chtěla stávající privatizační program zrušit. Tsipras ale musel odpor k prodeji státního majetku přehodnotit, aby Řecko získalo nový úvěrový balík v sumě až 86 miliard eur. Bez nových úvěrů by země nemohla splácet dluhy a hrozil by jí nucený odchod z eurozóny.

Poté, co minulý týden řecký parlament a zástupci eurozóny schválili třetí záchranný balík pro Řecko, je osud Tsiprasovy vlády nejistý. Krajní křídlo vládnoucí strany SYRIZA podle řeckých médií v případě hlasování o důvěře vládu nepodpoří, což by znamenalo předčasné volby. Řecký premiér dosud neoznámil, zda hodlá hlasování o důvěře vyvolat, podle médií to ale udělá nejspíš tento týden.

Video Ekonomika ČT24
video

Řecko uvolnilo bankovní služby, lze převést menší částky do zahraničí

Řekové mohou již převádět pět set eur

Řecká vláda také opět zmírnila omezení pro pohyb kapitálu, která zavedla v důsledku dluhové krize. Řekové tak nyní mohou převádět menší částky do zahraničí a zakládat nové bankovní účty k hrazení splátek úvěrů či daní, píší agentury AP a Reuters.

Podle výnosu řeckého ministerstva financí mohou převody do zahraničí činit maximálně 500 eur (13 500 korun) měsíčně na osobu. V platnosti nadále zůstává omezení výběru hotovosti na 420 eur týdně na osobu. Nový ministerský výnos rovněž umožňuje poslat čtvrtletně až 8000 eur řeckým studentům v zahraničí na hrazení školného a ubytování.

Řecko zavedlo omezení pohybu kapitálu koncem června, kdy rovněž dočasně uzavřelo banky. Díky následné dohodě s věřiteli na novém záchranném programu mohly banky 20. července znovu otevřít a Atény začaly omezení pohybu kapitálu postupně zmírňovat.