Živnostníci odvádějí státu méně než zaměstnanci, přijde změna?

Vláda upozornila na rozdíly mezi částkami, které státu odvádějí živnostníci a které zaměstnanci. ČSSD i lidovci chtějí jednat o sbližování těchto plateb. Naopak ministr financí a šéf Hnutí Ano Andrej Babiš žádné změny nechce. Diskusi vyvolala analýza ministerstva financí. Podle ní totiž čtyři miliony zaměstnanců zaplatí 92 procent daní z příjmu lidí i sociálního pojištění. Naopak necelý milion živnostníků se podílí na těchto odvodech jen osmi procenty.

Ilustrační foto

Zdroj: ČTK/CandyBox Autor: Jean-Marie Guyon

Jan Zeman se už pětadvacet let živí jako malíř pokojů. Díky 80 procentnímu paušálu platí nízké daně do deseti tisíc ročně. To je šestkrát méně než odvede zaměstnanec s podobnými čistými příjmy. „V dnešní době, mně tahle částka vyhovuje," říká malíř pokojů a člen Cechu malířů, lakýrníků a tapetářů Jan Zeman.

Příliš ho nezatěžuje ani sociální a zdravotní pojištění. Na nich odvede dvakrát méně než zaměstnanec, který má stejný příjem. Rozdíly považuje za oprávněné. Živnostníci na rozdíl od zaměstnanců ručí celým majetkem a nemají nárok třeba na placenou dovolenou. „Když jsem nemocný nebo se mi stane úraz, tak nevydělávám,“ dodává Zeman.

Živnostníci, kteří mají nižší měsíční zisk než 26 tisíc korun, platí v současnosti minimální zdravotní pojištění osmnáct set korun. Podle šéfa Senátu Milana Štěcha by měli politici diskutovat o tom, jestli by živnostníci neměli platit víc. „To patří ministerstvu financí a ministerstvu zdravotnictví, aby se do této problematiky ponořily a možná kously do kyselého jablka," říká Štěch.

„Otázkou je, jestli do systému adekvátně přispívají osoby samostatně výdělečně činné. Já zastávám názor, že ne.“ 

Milan Štěch

předseda Senátu (ČSSD)

Analýza ministerstva financí, na které se politici dohodli při psaní koaliční smlouvy, rozdíly potvrdila. Podle ní odvedou čtyři miliony zaměstnanců přes 92 procent všech daní z příjmu lidí, zatímco milion živnostníků jen osm procent. A prakticky stejný je rozdíl u příjmů státu z odvodů na sociální pojištění. Ministr financí ale zatím měnit odvody nechce. Podle něj je už tak dost zatíží elektronická evidence tržeb nebo kontrolní hlášení k DPH.

„Myslím si, že děláme tolik změn, že nechceme živnostníky znovu něčím zatěžovat a otravovat.“ 

Andrej Babiš

ministr financí a šéf Hnutí Ano

Kromě ČSSD by ráda přiblížila odvody mezi podnikateli a zaměstnanci i KSČM. „Navýšení odvodů by mohlo být v zájmu i samotných podnikatelů, protože ti drobní na stará kolena nemusí mít našetřeno a pak budou odkázáni na veřejné pojišťovací systémy,“ upozorňuje místopředseda strany KSČM Jiří Dolejš.

Video Události
video

Zaměstnanci odvádějí státu více než živnostníci, přijde změna?

Zdroj: ČT24

Ekonomický expert strany ODS Jan Skopeček také upozorňuje, že živnostníci jsou vystaveni podnikatelskému riziku, nejsou totiž chráněni zákoníkem práce.

O případných změnách by mělo být jasno do konce roku. Zdravotnické odbory už ale chystají ústavní stížnost na to, že živnostníci platí do zdravotního systému méně než zaměstnanci.