Ukrajinská ekonomika padá. Klesla o skoro 15 procent

Ukrajinský statistický úřad vydal čísla tamní ekonomiky za druhé čtvrtletí. Dobré zprávy to ale nejsou. Hospodářství totiž v daném období kleslo oproti předchozímu roku o 14,7 procenta. Centrální banka nicméně očekávala propad HDP o 15,3 procenta, a to po poklesu o 17,2 procent v prvních třech měsících roku. Ekonomiku země táhne dolů povstání proruských separatistů na východě země i následky špatného hospodaření.

Ukrajinská hřivna
Zdroj: ČTK Autor: Petr Švancara

Ukrajina zároveň vede od jara jednání o restrukturalizaci dluhu v celkovém objemu 23 miliard dolarů (567 miliard korun). Zástupci Ukrajiny a skupina největších zahraničních soukromých věřitelů vedli v této věci ve středu a ve čtvrtek detailní rozhovory v San Francisku. V pátečním společném prohlášení obě strany uvedly, že rozhovory pokračují.

Centrální banka předpovídá, že ekonomika letos klesne o 9,5 procenta po propadu o 6,8 procenta v uplynulém roce.

Ruská recese je stále hlubší

Před několika dny zveřejnilo předběžná ekonomická data za druhé čtvrtletí rovněž Rusko. Tamní HDP se meziročně snížil o 4,6 procenta po propadu o 2,2 procenta v předešlém kvartálu.

Rusko se potýká s první hospodářskou recesí od roku 2009, jeho ekonomiku tvrdě zasáhly dopady prudkého poklesu cen ropy. Hospodářskou situaci navíc komplikují sankce, které na Moskvu uvalily západní země kvůli jejímu postupu v ukrajinské krizi.

Předběžná statistika je nepříjemnou zprávou pro vládu v Moskvě, která předpokládala pokles HDP o 4,4 procenta. Ruský ministr hospodářského rozvoje Alexej Uljukajev na konci července řekl, že hospodářský pokles už zřejmě dosáhl dna a ekonomická situace by se měla ve třetím čtvrtletí začít zlepšovat. Většina ekonomů podle agentury AFP předpokládá, že za celý letošní rok klesne ruská ekonomika o více než tři procenta. Loni se HDP o 0,6 procenta zvýšil.