Rusko rozšiřuje černý seznam: Žádné potraviny z Albánie ani Islandu

Černá Hora, Albánie, Lichtenštejnsko a Island – to jsou čtyři země, které nově přibyly na seznam západních států, ze kterých Rusko zakázalo dovoz potravin. Zároveň pohrozilo tímto krokem i Kyjevu, pokud začátkem příštího roku vstoupí v platnost hospodářská část smlouvy o přidružení Ukrajiny k Evropské unii. Svým podpisem to stvrdil premiér Dmitrij Medvěděv.

Zdroj: ČTK/AP Autor: Alexander Zemlianichenko

Zákaz dovozu potravin je odpovědí na západní sankce, které byly na Rusko uvaleny loni kvůli anexi Krymu a jeho roli v konfliktu na západě Ukrajiny. Sankce, stejně jako ruské embargo, byly letos v červnu o rok prodlouženy.

Dmitrij Medvěděv

Dmitrij Medvěděv

ruský premiér

„Nyní ke státům Evropské unie, Austrálii, Kanadě, Norsku a USA, ze kterých jsme loni v srpnu zakázali dodávky některých druhů zemědělské produkce, jsme přidali řadu dalších zemí, konkrétně Albánii, Černou Horu, Island a Lichtenštejnsko.“

Dmitrij Medvěděv

ruský premiér

Smlouva o přidružení Ukrajiny, jejíž součástí je dohoda o vytvoření zóny volného obchodu, má vstoupit v platnost první den roku 2016. Dokument byl podepsán už loni, ale na nátlak Moskvy byla jeho platnost odložena. Rusko dalo několikrát najevo, že si přeje další odklad, případně změnu textu či připojení dodatků. V minulosti hrozilo, že po přidružení Ukrajiny k EU omezí přístup ukrajinských výrobků na ruské trhy.

„Pokud jde o Ukrajinu, zákaz dovozu zemědělských výrobků vstoupí v platnost jen v případě, že (ukrajinská) vláda uplatní ekonomickou část dohody o přidružení k EU, kterou Kyjev uzavřel loni v červnu,“ řekl Medvěděv a předpověděl, že od 1. ledna bude pro obchod s Ukrajinou nejspíše platit režim bez preferencí a embargo na dovoz potravin.

Máš západní potraviny? Znič je

Ruské úřady minulý týden začaly na příkaz prezidenta Vladimira Putina ničit západní potraviny, které se i přes zákaz dostaly do Ruska. Zatím bylo zničeno přes 500 tun jídla. Ale podle průzkumu nezávislého střediska Levada s tímto počínáním nesouhlasí 48 procent Rusů a jen 40 procent je podporuje.

Opoziční komunisté předložili parlamentu návrh zákona, podle kterého by se zkonfiskované potraviny měly poskytnout chudým spoluobčanům, obětem katastrof, uprchlíkům anebo východoukrajinskému Donbasu jako humanitární pomoc. „Ve světě podle OSN trpí 800 milionů lidí hladem, miliony umírají (...) Ale Rusko před zraky světa ničí potraviny,“ vysvětlili na svém webu komunisté s tím, že ničit by se mělo jen vadné a nebezpečné zboží.