Závada odstavila druhý blok Temelína

Jaderná elektrárna Temelín pokrývající pětinu spotřeby elektřiny v Česku je mimo provoz. Ráno byl kvůli závadě odpojen druhý blok elektrárny a zároveň stále trvá plánovaná odstávka prvního bloku. Závada se objevila v nejaderné části Temelína, a to na chlazení generátoru, s vedry ale nesouvisí, upřesnil mluvčí elektrárny Marek Sviták. Temelín byl mimo provoz i po většinu července, druhý blok byl odstaven téměř třetinu roku.

Podle elektrárny odběratelé elektřiny souběh odstávek obou bloků nepocítí. Ovšem jen kvůli tomu, že energetická firma ČEZ, která Temelín provozuje, pokryla výpadek nákupem energie v cizině. 

„ČEZ dnes v noci nakoupil dostatek elektřiny v zahraničí jako náhradu jeho výkonu. Bilance v české přenosové soustavě je tak naprosto vyrovnaná.“  

Barbora Peterová

mluvčí společnosti Česká energetická přenosová soustava (ČEPS)

Druhý blok naposledy obnovil výrobu po plánované odstávce 31. července. Odstávka se tehdy protáhla na 104 dnů kvůli netěsnosti parogenerátoru. Plného výkonu dosáhl druhý blok po ukončení odstávky 2. srpna. Stalo se tak po 20 dnech, kdy nepracoval žádný blok. „Tentokrát se poškodila jedna ze šesti průchodek, přes které je vyváděna z generátoru vyrobená elektřina. Aktuálně probíhá odtlakování generátoru a následně dojde k výměně průchodky,“ popsal Sviták. „Příčinu závady zjišťujeme, rozhodně ale nesouvisí s nynějšími tropickými teplotami,“ doplnil.

Na prvním bloku pokračuje plánovaná odstávka pro výměnu paliva. V reaktoru je již palivo vyměněno, nyní odborníci zkouší těsnost ochranné budovy kolem reaktoru. Blok má obnovit výrobu elektřiny do konce srpna.

Výkon druhého bloku má být díky novým rotorům, které byly do turbíny instalovány v době předchozí odstávky, o dvě procenta vyšší. Nově tak turbogenerátor může pracovat na výkonu 1078 MWe. První blok modernizací turbíny prošel v loňském roce.

Jaderná elektrárna Temelín vyrobila první elektřinu v prosinci 2000. Teď je největším zdrojem výroby elektřiny v ČR. Svojí produkcí kryje pětinu české spotřeby. Letos zatím vyrobila 7,95 miliardy kilowatthodin elektřiny. Vzhledem k prodloužení odstávky druhého bloku Temelín letos nepřekoná dosud nejvyšší roční výrobu elektřiny z 2012, která dosáhla 15,3 miliardy kilowatthodin.