Čínská ekonomika se dále propadá

Peking - Aktivita čínského zpracovatelského průmyslu se v červenci propadla na nejnižší úroveň za 15 měsíců, neboť pokles objemu zakázek vedl k omezování výroby. Vyplývá to z průzkumu společností Caixin a Markit mezi nákupními manažery. Výsledek průzkumu je podle agentury AP další známkou zhoršujícího se stavu čínské ekonomiky.

Index aktivity zpracovatelského sektoru v červenci klesl na 48,2 bodu z červnových 49,4 bodu. Dostal se tak na nejnižší úroveň od loňského dubna a již pět měsíců za sebou se nachází pod klíčovou padesátibodovou hranicí, která je předělem mezi růstem a poklesem aktivity. Analytici v anketě agentury Reuters počítali s mírným nárůstem indexu, v průměru na 49,7 bodu.  

Hrubý domácí produkt Číny se ve druhém čtvrtletí v meziročním srovnání zvýšil o rovných sedm procent, stejným tempem jako v předešlých třech měsících. Druhá největší ekonomika světa si tak zopakovala nejslabší výkon za šest let. Někteří ekonomové se nyní obávají, že na podnikatelskou důvěru v Číně by mohl mít negativní vliv propad tamního akciového trhu. Dnešní údaje o zpracovatelském sektoru pravděpodobně posílí spekulace, že Čína se bude snažit podpořit hospodářský růst dalším uvolňováním měnové politiky.