Češi opatrněji vybírají letní dovolenou

V souvislosti s přílivem uprchlíků jsou teď lidé daleko opatrnější i při výběru letní dovolené. Cestovní kanceláře potvrzují, že se klienti na situaci kolem migrace ptají, zejména pak ti, co míří do Řecka a Itálie. Obě destinace přes léto navštěvují statisíce Čechů.
Video Češi opatrněji vybírají letní dovolenou
video

Češi opatrněji vybírají letní dovolenou

Záběry uprchlíků na řeckém ostrově Kos doslova obletěly celý svět. Přesně před začátkem hlavní dovolenkové sezony. Zaznamenali jsme několik desítek dotazů. Zda se s uprchlíky potkají, zda jsou na plážích, v hotelových rezortech," konstatuje marketingový ředitel cestovní kanceláře Alexandria Petr Šatný.

Těch, kteří ale se zabaleným kufrem nakonec odletí na jiné místo, je podle samotných cestovek minimum. Možná i proto, že ceny zájezdů do Řecka a Jižní Itálie jsou teď nižší, než loni. Bez ohledu na aktuální situaci si pro svou letošní osmidenní dovolenou vybral řecký Kos i Milan Sedlář. „Tam byla pohodička. Pláže plné, teplo. Kdybych nesledoval zprávy tak ani nevím, že nějaký problém je,“ říká Sedlář.

Češi na nízké ceny, na rozdíl od Němců a Britů, slyší, a tak se v těchto dnech dobře prodávají do Řecka i letenky.  „Aerolinky právě do Itálie a do Řecka letenky výrazně zlevnily, a to v některých případech až o 30 procent,“ upřesnila mluvčí Student Agency Radka Štávová.

Uprchlíci ale nejsou jediným tématem, na které se turisté ptají. V posledních dnech se zajímají i o peníze. V případě bankrotu Řecka by totiž návštěvníci mohli mít potíže při výběru z bankomatů nebo při platbách platební kartou. „Ta možnost, že v bankomatech bude omezené množství peněz nastat samozřejmě může, takže doporučujeme klientům, aby si vzali eura v hotovosti,“ dodává marketingový ředitel cestovní kanceláře Alexandria Šatný. Někteří analytici ale doporučí sáhnout i po jiné měně - na cesty do Řecka by si tak turisté měli vzít například i dolary, nebo švýcarské franky.