Střední Evropa propojí plynovodní sítě

Budapešť - Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko a Slovensko se dohodly, že propojí své plynové potrubní sítě a umožní mezi nimi zpětný tok plynu. Uvedl to v maďarské veřejnoprávní televizi M1 ministr zahraničí a obchodu Péter Szijjártó. Dohoda má zvýšit bezpečnost dodávek plynu pro všechny čtyři země.

Podle ministra mohou všechny čtyři země na financování investic potřebných pro propojení sítí a úpravu plynovodů pro zpětný tok použít prostředky z Evropské unie. Kvůli zrušení plánů na výstavbu plynovodů Nabucco a South Stream musí země v regionu hledat nové příležitosti a zdroje k rozšíření dodávek plynu. „Dokud plynové sítě v regionu nebudou propojeny a dokud se neuskuteční rozsáhlé investice do strategického plynovodu, nemůžeme mluvit o energetické bezpečnosti ve střední Evropě,“ dodal Szijjártó.

Spojovací vedení mezi Maďarskem a Slovenskem by mělo spustit komerční provoz letos v létě. Maďarsko a Rumunsko již také pracují na umožnění zpětného toku plynu mezi svými sítěmi, uvedla maďarská agentura MTI.  

Plynovod Easterling v kontextu plynárenské mapy Evropy
Zdroj: ČT24

Zdá se tak, že střední Evropa je tímto „dílčím krokem“ o něco blíže skutečné realizaci plánu na plynovodní propojení, které by umožnilo dodávat zemní plyn z jihovýchodní Evropy přes Slovensko na Západ a obráceně. Tento projekt s názvem Eastring podpořila v březnu slovenská vláda a podle plánu by měl zahájit komerční provoz na konci roku 2018. Investiční náklady přesáhnou miliardu eur (27,5 miliardy korun). Projekt připravuje polostátní slovenská firma Eustream, ve které 49 procent akcií a manažerskou kontrolu drží český Energetický a průmyslový holding. Definitivní rozhodnutí o jeho skutečné realizaci však ještě nepadlo.

„Slovensku hrozí, že jeho plynařská síť by mohla být odstřižena pokud by se ukončila přprava plynu z Ukrajiny,“ vysvětlil poradce finanční skupiny J&T v oblasti energetiky Michal Šnobr, proč má Bratislava eminentní zájem na to, aby byl tento projekt realizován.

Nový plynovod ze Slovenska přes Maďarsko, do Rumunska a Bulharska by umožnil podle realizátora projektu zajistit dodávky plynu do regionu i v případě, že by došlo k zastavení dodávek ruského plynu přes Ukrajinu. Eastring by se stal alternativou plynovodu South Stream, který měl vést z Ruska na Balkán přes Černé moře mimo ukrajinské území a jehož výstavba byla zrušena.

Ještě v letošním roce chce také společnost Net4Gas, majitel českých přepravních plynovodů, rozhodnout o tom, jestli se novým potrubím propojí Česko a Polsko. Více než 260 kilometrů dlouhý plynovod má směřovat z Břeclavi na Ostravsko, kde se nedaleko severomoravského Příboru rozdělí na dvě větve. První povede k podzemnímu zásobníku plynu v Třanovicích jižně od Ostravy, druhá větev bude naopak obcházet Ostravu ze severu a na Hlučínsku se napojí na polskou síť. Potrubí tak republiku propojí s Polskem a umožní napojení na terminál se zkapalněným zemním plynem v polském přístavu Świnoujście.

Tento tak zvaný projekt Moravia má být součástí propojení sever - jih, jež si klade za cíl snížení závislosti střední Evropy na dodávkách plynu z Ruska a zvýšení středoevropské bezpečnosti v případě, že by z Ruska teklo méně plynu.