Výplatní pásky automobilky TPCA se zvýší o 700 korun

Kolín – Kolektivní vyjednávání mezi odbory a kolínskou automobilkou TPCA dopadlo úspěšně a obě strany se dohodly na zvýšení mezd u většiny zaměstnanců o 700 korun. Kromě toho domluvily i vyplácení odstupného na dobu neurčitou nebo zvýšení příplatků za mimořádnou směnu o 200 korun na 800 korun. Průměrná hrubá mzda v dělnických profesích je v TPCA kolem 30 tisíc korun.
Video TPCA a odbory se dohodly na kolektivní smlouvě
video

TPCA a odbory se dohodly na kolektivní smlouvě

„Novinkou je zavedení třináctého platu namísto dosavadního bonusu pro většinu zaměstnanců. Výraznou změnou je, že 70 procent třináctého platu je garantováno a zbytek podléhá splnění výkonnostních ukazatelů. Zaměstnanci tak dostanou vyplaceno minimálně 11 900 korun, ale mohou si přijít až na 22.100 korun,“ uvedl mluvčí automobilky Marek Hovorka. Kvůli letošnímu nárůstu mezd vzroste automobilce rozpočet na mzdové náklady o 3,4 procenta.

Nově bude v závodě zavedeno takzvané konto pracovní doby, které má firmě zajistit větší flexibilitu v případě výkyvů produkce. Zaměstnanci tak někdy pracují nad limit nebo pod limit své pracovní doby a ve sjednaném období se pracovní doba musí vyrovnat. Podle dnešního vydání Zpravodaje pro zaměstnance TPCA se s kontem pracovní doby nejdříve začne na dobu určitou, a to zřejmě od listopadu 2015 do dubna 2017. „Jde sice o krok do neznáma, ale po úpravách, které se nám podařilo vyjednat, bych se konta tolik neobával,“ uvedl předseda odborů Kovo při TPCA Ivo Navalaný.

  • Kolektivní smlouva bude podepsána na období od 1. května 2015 do 31. března 2016. Ve výplatě za duben bude firma zaměstnancům kompenzovat březnové navýšení mzdy, o které přišli kvůli delšímu kolektivnímu vyjednávání.

TPCA zatím loňské hospodářské výsledky nezveřejnila, v roce 2013 jí meziročně klesly tržby i zisk shodně o 13 procent. Tržby činily podle auditovaných výsledků 29,8 miliardy, zisk před zdaněním 278,1 milionu korun.

Dohodla už se i Škoda a Hynduai

Kolektivní vyjednávání po měsíci trvajících sporech uzavřela i druhá středočeská automobilka Škoda Auto, od dubna tam vzrostly tarifní mzdy o 3,5 procenta. Průměrná mzda na dělnických pozicích je ve Škodě Auto kolem 34 tisíc korun. Zaměstnanci ve výplatě za duben dostanou také jednorázovou platbu 4000 korun a variabilní bonus 25 tisíc korun. Celkový letošní bonus včetně dalších dvou fixních částí ve Škodě průměru přesáhne 60 tisíc korun.

V nošovické automobilce Hyundai od 1. března zaměstnancům vzrostly mzdy v průměru nejméně o 3,3 procenta. Průměrný hrubý měsíční příjem tam byl loni v dělnických profesích kolem 30 tisíc korun. Průměrná mzda v Česku ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku stoupla o 2,3 procenta na 27 200 korun.