Turistů je o desetinu více, vedou domácí hosté

Praha - Do Česka v prvním čtvrtletí přijelo více turistů než loni, a to zhruba o deset procent. Zatímco přibývá domácích turistů nebo Němců, z Ruska z nám přijelo hostů naopak méně. Oznámil to Český statistický úřad (ČSÚ), který vychází z čísel ubytovacích zařízení.
Video Ekomonika ČT24: Česko objevují Číňané a Korejci
video

Ekomonika ČT24: Česko objevují Číňané a Korejci

Ekomonika ČT24: Česko objevují Číňané a Korejci

eko, 11.5.2015

Události: Mezi turisty začínají převažovat Češi

Do Česka přijíždí hlavně němečtí turisté

Nejvíce o Česko projevují zájem němečtí turisté, největší pokles je naopak u ruských hostů, a to o skoro o polovinu. Celkově pak činil meziroční růst počtu turistů 9,8 procenta. Nicméně nejvýraznější zvýšení statistika zaznamenla u domácích hostů - plus 12,7 procenta oproti růstu o 7,1 procenta u zahraničních turistů. Tuzemských hostů bylo také celkově více než cizinců, ale pouze o 21 tisíc.  

Nejvíce přijelo Němců

Nejvíce zahraničních hostů přijelo z Německa. Ve sledovaných zařízeních se jich ubytovalo 328 tisíc, což bylo o 17,3 procenta více než loni. Druhou nejpočetnější skupinu tvořili Slováci a třetí Poláci.


Z druhého až na čtvrté místo klesli hosté z Ruska. Ubytovalo se jich necelých sto tisíc, což znamená, že v prvních třech měsících letošního roku ubylo ruských turistů téměř o padesát procent. „Byl tak zaznamenán největší pokles příjezdů i přenocování Rusů za posledních několik čtvrtletí,“ uvedli statistici. "Propad návštěvnosti Rusů je velmi citelná ztráta. Utráceli, užívali si svou dovolenou. Není jednoduché je nahradit jinými turisty se stejným
apetitem," řekl místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež.
Naopak nejvýrazněji přibylo mezi návštěvníky turistů z Jižní Koreje, o více než 40 procent. Předstihli tak v příjezdech do Česka i Číňany.

  • „Aktivity mezi Českou republikou a Čínou nabraly v posledním období poměrně na obrátkách. A nebyl to pouze film Jen my víme kde, který je v Číně velice populární a který ukazuje Prahu v krásných barvách, ale jsou to i aktivity na politické a kulturní úrovni. Je to podpora vzájemných investic a vzájemného zahraničního obchodu. A turismus jde velice dobře ruku v ruce se všemi těmito aktivitami,“ uvedla generální ředitelka CzechTourism Monika Palatková.
Největší skupiny zahraničních turistů
Zdroj: ČT24

Počet přenocování hostů v hromadných ubytovacích zařízeních dosáhl v prvním čtvrtletí celkem 8,5 milionu nocí, tedy o 8,7 procenta více než ve stejném období loni. Domácí klientela strávila v ubytovacích zařízeních o 15,3 procenta více nocí a hosté ze zahraničí o 2,7 procenta. Podle Papeže je sice nárůst dobrou zprávou, ale lidé by ji neměli přeceňovat. „Za těmito čísly je třeba ještě vidět tržby a marže jednotlivých poskytovatelů služeb, a tady bych tak optimistický nebyl,“ míní.

Hostů přibylo ve všech krajích kromě Jihomoravského, kde jich bylo o 3,8 procenta méně. O více než pětinu se podle ČSÚ zvýšila návštěvnost oproti slabé loňské zimní sezoně v horských a podhorských regionech Královéhradecka, Liberecka a Ústecka. Zvýšení počtu přenocování vykázala zařízení ve všech krajích s výjimkou Karlovarského, kde činil pokles 1,2 procenta. Nejvíce turistů přibylo v Královéhradeckém, Ústeckém a Libereckém kraji, meziroční růst v nich přesáhl dvacet procent.

V lázních sice ubylo ruských hostů, ale celkově jim turistů přibývá

Lázním značně ubylo zahraničních hostů i přenocování, a to o více než desetinu. Za úbytkem pravděpodobně stojí pokles počtu ruských turistů, kteří byli častými hosty českých lázní, především v Karlových Varech. Celkově ale hostů přibylo o 0,9 procenta a nocí strávených v lázeňských zařízeních o 3,4 procenta. Lázním totiž pomohl výrazný příbytek tuzemských hostů, kterých v prvním čtvrtletí meziročně přijelo o 13,4 procenta více. Ještě více se zvýšilo množství přenocování domácích turistů - o 22,5 procenta. K nárůstu zřejmě lázním pomohla novela, která od začátku roku prodloužila pobyt v lázních hrazený pojišťovnou u téměř poloviny indikací ze tří na čtyři týdny.

PrahaPraha je tradičně nejnavštěvovanějším místem Česka. V zimě ale lákají tuzemské turisty také hory, Krkonoše a další místa vhodná pro zimní sporty tak letos v zimě navštívilo víc Čechů než hlavní město. Třetím domácími hosty nejnavštěvovanějším krajem byl Liberecký. Návštěvnost oproti slabé loňské zimní sezoně v horských a podhorských regionech Královéhradecka, Liberecka a Ústecka se zvýšila o víc než pětinu.


Praha svou návštěvností v republice stále vede. V prvních třech měsících letošního roku jí navštívilo o 6,6 procenta více turistů než ve stejném období loňského roku. Zájemců o českou metropoli ze zahraničí přibylo o 5,7 procenta. O jedenáct procent se také zvýšil počet tuzemských návštěvníků Prahy. V absolutních číslech hlavní město v zimě navštívilo téměř 920 tisíc cizinců a necelých dvě stě tisíc turistů z domova.  

Podle statistik se zvýšil i počet nocí, které turisté v Praze přespali, a to zejména díky tuzemským návštěvníkům města. Počet nocí, které v pražských ubytovacích zařízeních strávili cizinci, vzrost oproti začátku loňského roku o dvě procenta. Čechů využilo pražské hotely o deset procent víc. 

Česko - RakouskoČesko je plné turistů i v těchto dnech. Nahrává tomu třeba Mistrovství světa v hokeji v Praze a Ostravě. Počet fanoušků by mohl podle nejnovějších odhadů překonat i hranici 600 tisíc, tedy dosavadní rekord.