Pracuje za hranicemi, ale bydlí v Česku? O mateřskou nepřijde

Za prací dojížděly za hranice, a když si potom zažádaly u českých úřadů o mateřskou, tak je odmítly s tím, že platit by jim měl druhý stát – praxe, kterou se rozhodla vyřešit kancelář veřejné ochránkyně práv Anny Šabatové. Ta zjistila, že české úřady postupovaly chybně a s jejím názorem se ztotožnilo také ministerstvo práce a sociálních věcí.
Video Češky o mateřskou nepřijdou, ani když pracovaly v zahraničí
video

Češky o mateřskou nepřijdou, ani když pracovaly v zahraničí

„Byla to práce v jednom projektu Evropské unie. A ta práce byla podmíněná tím, že jsem musela pracovat v jiné zemi, než byla moje národnost,“ vypráví Alena Vesecká, která za prací dojížděla na Slovensko, ale stále bydlela v Brně. České úřady jí posléze odmítly platit mateřskou. Tvrdily, že na ni nemá nárok, protože tady nepracovala.

Česká správa sociálního zabezpečení tedy dávku zamítla. Jenže podle zjištění kanceláře ombudsmanky Anny Šabatové tím udělali místní úředníci chybu. „Ona sice pracovala na Slovensku, ale bydlela v České republice, tak spadá podle koordinačního nařízení Evropské unie pod sociální zabezpečení v ČR,“ vysvětluje Šabatová. A to Alena Vesecká navíc splňovala i další důležitou podmínku – po ukončení práce na Slovensku byla evidována na českém úřadu práce. V ten okamžik se tak zařadila do českého sociálního systému.

K ombudsmance se přidalo i ministerstvo

S tím, že má žena právo na výplatu mateřských dávek, i když za prací dojíždí za hranice, souhlasí i ministerstvo práce a sociálních věcí. Člověk může o nápravu zažádat až tři roky nazpět. „V případě, že o tu práci přijde nebo se dobrovolně rozhodne ukončit pracovní úvazek, přechází do registru úřadu práce v místě svého trvalého bydliště. O sociální dávky žádá v tom státě, kde má trvalé bydliště,“ dodává mluvčí rezortu.

Díky zásahu ombudsmanky a posléze i ministerstva se tak mění dosavadní praxe správy sociálního zabezpečení. Počet přeshraničních zaměstnanců stále roste, podle posledních statistik jich tuzemské úřady evidují přes 25 tisíc.