Igelitkám v Evropě odzvonilo

Štrasburk – Výroba plastových tašek půjde v zemích Evropské unie výrazně dolů, dnes se na tom shodli poslanci Evropského parlamentu. Přijali totiž směrnici, která státům radí, jak snížit produkci právě igelitových tašek znečišťujících životní prostředí. Oponenti vidí v návrhu zbytečné omezení práv spotřebitelů, v europarlamentu dnes ale byli přehlasováni.
Video Igelitkám v Evropě odzvonilo
video

Igelitkám v Evropě odzvonilo

Členské země mají na výběr – buď tašky do roku 2018 zcela zpoplatní, nebo přijmou taková opatření, aby jejich průměrná roční spotřeba do roku 2019 klesla na 90 kusů na osobu. Za dalších šest let už by pak mělo na jednoho člověka připadnout pouze 40 tašek. Dnes přitom každý z nás použije podle statistik EU až dvě stovky igelitek za rok. Podle odhadů se v roce 2010 v unii stalo odpadem více než 8 miliard plastových tašek. V Česku již dnes všechny velké nákupní řetězce igelitky zpoplatňují.

„Zpoplatnění plastových tašek se již ukázalo být správnou cestou. Toto je historická šance, jak omezit jejich škodlivý dopad na životní prostředí,“ prohlásila zpravodajka návrhu Margrete Aukenová z poslanecké frakce zelených. „Hovoříme o obrovském ekologickém problému. Miliardy plastových tašek končí přímo v přírodě jako nezpracovaný odpad. Poškozují přírodu, škodí rybám, ptákům a s tím se musíme vypořádat,“ dodala zpravodajka s tím, že podle propočtů Evropské komise bude po omezení produkce tašek ušetřeno až 740 milionů eur ročně.

V České republice již dnes všechny velké nákupní řetězce plastové tašky zpoplatňují, zákonem to dosud zavedlo například Irsko, kde jsou podle zpravodajky návrhu Margrete Aukenové z poslanecké frakce zelených vidět pozitivní výsledky na poklesu spotřeby tašek.


Řada europoslanců z různých částí politického spektra kritizovala nová pravidla jako zbytečný zásah do svobod občanů. „Moje babička znala alternativu k plastovým taškám, byla to síťovka, myslím, že použila tři za celý život. Nechte lidi samotné dělat to, co mají, oni se dovedou rozhodnout,“ řekl irský levicový poslanec Luke Ming Flanagan, který se v odmítavém stanovisku k návrhu shodoval s řadou konzervativců.

Ilustrační foto
Zdroj: ISIFA/Getty Images
Autor: Kevork Djansezian

Igelitky tenčí než 50 mikronů jsou dnes v Evropě nejčastějšími taškami, ve kterých nosíme domů nákup. Přitom je ale pravděpodobnost jejich opětovného využití nižší než u hrubších tašek. Tím pádem se mnohem častěji stávají odpadem, který nakonec končí rozptýlený v životním prostředí a znečišťuje hlavně vodní zdroje a ekosystémy.

Nová pravidla počítají i s tím, že členské země budou Brusel každoročně informovat o pokroku, jehož ve snižování výroby lehkých igelitek dosáhly.

Sporným bodem zůstaly takzvané snadno rozložitelné tašky, které mají z pravidel výjimku. I mezi zastánci schváleného návrhu panují obavy, že tyto tašky, které se v přírodě díky použití speciálních přísad do pěti let rozloží na mikročástice, mohou mít i v této podobě negativní dopady na lidské zdraví i přírodu.