Česko prodává své slovinské papírny

Praha - Ministerstvo financí chce prodat státní podíl ve slovinské papírenské společnosti Vipap Videm Krško, který činí víc než 96 procent. Resort už vyhlásil dvoukolové výběrové řízení. Očekávanou cenu ale nezveřejnil. Český podíl na kapitálu firmy dělá více než dvě miliardy korun. Prodej by měl být dokončen ještě letos.

Návrh na prodej firmy schválila vláda v květnu 2013. Ministerstvo financí tehdy navrhlo obchodní veřejnou soutěž, jejímž jediným kritériem bude navržená cena. První kolo výběrového řízení bude ukončeno 1. června. Podle resortu je určeno zejména k identifikaci zájemců, k jejich základnímu seznámení se společností a k předložení požadovaných dokumentů tak, aby se zájemci mohli zúčastnit druhého kola. „Předpokládáme, že prodej společnosti bude dokončen v průběhu tohoto roku,“ uvedl mluvčí ministerstva Radek Ležatka.

Slovinská papírna Vipap je největší svého druhu na Balkáně, specializuje se na výrobu novinového papíru, roční produkce činí zhruba 200 tisíc tun novinových a recyklovaných grafických papírů. Česká účast ve Vipapu sahá do roku 1996, kdy papírnu koupila ostravská společnost ICEC. V té době to byla jedna z největších tuzemských investic v zahraničí. Poté akcie přebrala IPB a následně ČSOB. Ta je nakonec před lety po arbitrážních sporech převedla na Českou konsolidační agenturu.

Ministerstvo financí vlastní ve firmě 96,5 procenta základního kapitálu. Zbývající 3,5 procenta tvoří akcie v držení společnosti. MF tak nepřímo ovládá celých 100 procent společnosti.