Čína prý plánuje snížit počet velkých státních podniků na třetinu

Peking - Čína pravděpodobně sníží počet velkých státních podniků na čtyřicet. Uvedla to dnes podle agentury Reuters čínská média. Centrální vláda v Pekingu v současnosti vlastní 112 konglomerátů. Rozsáhlá reorganizace nedostatečně výkonného státního sektoru se prý uskuteční prostřednictvím obřích fúzí.
Video Ekonom Bureš: Čínská ekonomika bude hledat recept na růst těžko
video

Ekonom Bureš: Čínská ekonomika bude hledat recept na růst těžko

Konsolidace by se měla uskutečnit nejdříve v komerčních sektorech, především v konkurenceschopných odvětvích, napsal s odvoláním na nejmenované zdroje oficiální čínský list Economic Information Daily. Prostředky se prý budou více zaměřovat na velké podniky, aby se zabránilo tvrdému konkurenčnímu boji, jaký v minulosti nastal mezi čínskými státními podniky CNR a CSR.

Oba tito přední státní výrobci vlaků si navzájem konkurovali v soutěžích o velké zakázky v zahraničí. Fúze těchto podniků v hodnotě 26 miliard dolarů vytvořila obří společnost, která dokáže konkurovat západním výrobcům, jako jsou německý Siemens nebo kanadský Bombardier.

  • "Čínská vláda se snaží v tuto chvíli hledat nové zdroje růstu a hledá, kde může. Hlavním problémem je, že v posledních několika letech se čínská ekonomika hodně přeorientovala. Už neroste kvůli exportům, kvůli vývozům, ale je to daleko více díky investicím, které tvoří více než polovinu HDP a řada těchto investic byla financována na dluh. Velká část těchto investic je také pochybné kvality, často za tím skutečně stojí rozhodnutí státních úředníků nebo lidí v polostátních podnicích. A tento model růstu se zjevně v posledních kvartálech vyčerpal," uvedl Jan Bureš, hlavní ekonom společnosti Era.

Státem vlastněné podniky v méně klíčových odvětvích, především v sektoru služeb, budou prodány na kapitálovém trhu, napsal také list Economic Information Daily s odvoláním na nejmenovaný úřední zdroj. Restrukturalizační plán hraje zásadní roli v úsilí prezidenta Si Ťin-pchinga zlepšit výkonnost státního sektoru.

Čínská ekonomika rostla v prvních třech měsících roku nejpomaleji za posledních šest let a vláda v Pekingu obtížně hledá správná opatření, kterými by kondici druhé největší světové ekonomiky podpořila, napsala agentura Reuters.