V čínské obdobě Sillicon Valley uspěl i český projekt

Su-čou - Čínská ekonomika, dle parity kupní síly světová jednička, nechce příliš ubrat z tempa svého růstu. To by letos podle předpovědí expertů mělo být nejnižší za posledních 25 let, i tak by se ale mělo pohybovat kolem 7 procent. Cestou k odvrácení tohoto trendu by každopádně mohly být investice do moderních technologií vyvíjených přímo v nanoparku v Su-čou. Komplex ve čtyřmiliónovém městě na jihovýchodě země láká start-upy z celého světa. Mezi projekty, které dostaly zelenou, je i jeden české provenience.

Na začátku je použitý fritovací olej. Na konci - díky nanotechnologiím - bioplasty, které nezatěžují životní prostředí. Oleje jsou v Číně přebytky a po ekologických materiálech je poptávka. Liberecká firma Nafigate toho chce využít. „Hledali jsme někoho v Evropě, kdo by byl schopen investovat do projektu ve fázi, kdy je třeba prokázat, jestli to celé funguje, nebo ne. Ne všichni do toho chtěli investovat. V Číně takový problém nebyl,“ popisuje Daniel Pohludka, projektový manažer Nafigate Corporation.

Čang Si-ťün, generální ředitel Nanopolis Suzhou: „Myšlenkou je sloužit jako vstupní brána pro firmy z České republiky do Číny.“


Smlouvu s čínským investorem Nafigate uzavřel po dvouletém vyjednávání. Zatím má firma k dispozici kancelář, chystá se ale i laboratoř a snad ještě letos se rozjede výroba. „Po pilotním projektu budeme stavět továrny, zpracovávat a vyrábět deset tisíc tun polymeru ročně a je tady kapacita na 250 takových továren,“ poznamenává Pohludka.

Video Moderní technologie jako lék na zpomalující čínskou ekonomiku
video

Moderní technologie jako lék na zpomalující čínskou ekonomiku

Průmyslový park Čína vybudovala se Singapurem, který je pro ni ekonomickým vzorem. Díky tomu jsou tu příjemné podmínky pro život i podnikání. Přilákaly už ostatně čtyři a půl tisíce zahraničních firem. To ze Su-čou dělá aspiranta na titul čínské obdoby kalifornského Sillicon Valley. Podle časopisu Forbes je díky prostředí, otevřenosti a zdrojům nejlepším místem pro inovace v Číně a jedním z nejlepších na světě.