Do penze daleko? Úřad bude budoucí důchodce nově varovat

Praha - Každý rok Česká správa sociálního zabezpečení nemůže uznat skoro šest tisíc žádostí o důchod. Důvody jsou různé, někteří žadatelé nepracovali dost dlouho, jiným chybí doklady o tom, že dostatečnou dobu odpracovali. To ale často zjistí až ve chvíli, kdy už do důchodu mají odejít. Úřad proto chce budoucí penzisty obesílat, aby včas věděli, jak jsou na tom.
Zdroj: ČTK/DPA Autor: A3491 Becker & Bredel

Jestliže správa sociálního zabezpečení nemá o předchozím zaměstnání údaje, je potřeba na úřad přijít a údaje doplnit. „Pokud zaměstnavatel už neexistuje, jsou dvě možnosti: jedna je vyhledat je v archivech a druhá je, pokud má člověk schované výplatní pásky a evidenční lístky,“ vysvětlila mluvčí České správy sociálního zabezpečení Jana Buraňová. Případně se hledají svědci, kteří člověku dokážou, že do práce skutečně chodil.

V případech, kdy nepracovali dost let, lidem nezbývá, než si pojistné doplatit. Jak jsou na tom, zjistí lidé na správě sociálního zabezpečení. „Je možné svoje konto sledovat, a to online přístupem na eportálu, nebo si každý rok člověk může požádat o výpis informativní doby důchodového pojištění,“ doplnila mluvčí. Průběžně tak si svůj nárok na důchod mohou hlídat už i mladí lidé.

Video Do penze daleko? Úřad bude budoucí důchodce nově varovat
video

Do penze daleko? Úřad bude budoucí důchodce nově varovat

Budoucím penzistům - mužům narozeným v roce 1954 a osmapadesátiletým ženám - už brzy Česká správa sociálního zabezpečení přehled rozešle sama od sebe. „Lidé z výpisu zjistí, kolik na důchod odpracovali a kolik odpracované doby o nich nevedeme v evidenci,“ popsala novou službu Buraňová.

Loni si o starobní, invalidní nebo pozůstalostní důchod zažádalo 204 tisíc lidí, další desítky tisíc zůstávají v práci přes dovršení potřebného věku. Celkem do zaměstnání chodí asi 150 000 penzistů.