Škoda Auto: Mzdy vzrostou, automobilka se dohodla s odbory

Mladá Boleslav – Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto se dnes dohodla s odbory a dokončila kolektivní vyjednávání. Od dubna tam vzrostou tarifní mzdy o 3,5 procenta. Ve druhé středočeské automobilce TPCA v Ovčárech u Kolína ještě kolektivní vyjednávání pokračuje.

Tisíce zaměstnanců Škody minulý týden protestovaly za vyšší mzdy před budovou vedení firmy. Odbory hrozily několikadenní stávkou, pokud firma nenabídne růst mezd vyšší než tři procenta. Protestu se zúčastnili také zaměstnanci automobilky v Kvasinách a Vrchlabí. Odbory růst mezd dnes potvrdily na svých webových stránkách a uvedla to i mluvčí automobilky Jana Bahníková.

Průměrná mzda na dělnických pozicích je ve Škodě Auto 34 tisíc korun.


Nová dohoda platí na 12 měsíců. Zaměstnanci ve výplatě za duben dostanou také jednorázovou platbu čtyři tisíce korun a variabilní bonus 25 tisíc korun. O padesát korun se navýší prémie za odpracovanou směnu navíc. Za noční směnu v takzvaném flexikontu zaměstnanci navíc dostanou sedm set korun a za ranní osm set. Zvýší se také příspěvek na penzijní spoření nebo odměna za týmovou práci.

Zaměstnanci Škoda Auto demonstrovali za vyšší mzdy
Zdroj: ČTK
Autor: Radek Petrášek

„V případě dobrých výsledků a naplnění očekávání se společnost Škoda Auto zavazuje k zahájení jednání o jednorázové prémii, a to zhruba v polovině listopadu 2015 v rámci kolektivního vyjednávání o sociálních nákladech,“ uvedly odbory.

Škoda Auto loni zvýšila zisk o 46 procent na 665 milionů eur, tedy na 18,4 miliardy korun. Zákazníkům dodala rekordní počet 1,037 milionu vozů, což je meziroční nárůst téměř 13 procent.


Ve druhé středočeské automobilce TPCA v Ovčárech u Kolína ještě kolektivní vyjednávání pokračuje. Průměrná hrubá mzda je tam přibližně 30 tisíc korun. Podle dostupných informací vedení firmy nabídlo růst mezd asi o pět set korun, odbory požadují 1340 korun.

TPCA zatím loňské hospodářské výsledky nezveřejnila, v roce 2013 jí meziročně klesly tržby i zisk shodně o 13 procent. Tržby činily podle auditovaných výsledků 29,8 miliardy, zisk před zdaněním 278,1 milionu korun. V nošovické automobilce Hyundai od 1. března zaměstnancům vzrostly mzdy v průměru nejméně o 3,3 procenta. Průměrný hrubý měsíční příjem tam činil loni 32 568 korun, v dělnických profesích 29 922 korun.