Stravenky jdou s dobou. Opustí papír a budou elektronické

Praha – „Berete stravenky?“ Otázka, kterou u oběda položí více než 1,3 milionu Čechů, se během několika měsíců zřejmě změní na: „Berete elektronické stravenky?“ Jeden z nejběžnějších zaměstnaneckých benefitů v tuzemsku se totiž posouvá o technologický krok dál a brzy bychom měli stravenkami platit podobně jako bezkontaktními platebními kartami.
Video Restauratéři: Stravenky ano, ale ve střediscích veřejného stravování
video

Restauratéři: Stravenky ano, ale ve střediscích veřejného stravování

Restauratéři: Stravenky ano, ale ve střediscích veřejného stravování

eko, 21.4.2015

Stravenky budou zřejmě brzy elektronické

Majitelé restaurací fenomén stravenek nevnímají příliš pozitivně a berou je spíš jako komplikaci. „My stravenky odevzdáme dál s tím, že nám z nich stejně berou pět procent. Takže pro nás to vlastně nemá žádný význam,“ uvedl Jan Rychtařík, provozní pražské restaurace U Sudů. Přitom jsou to ale právě stravenky, díky nimž lidé v Česku chodí pravidelně na obědy. Podle analýzy Asociace provozovatelů poukázkových systémů tvoří kupóny dokonce třetinu tržeb za obědy.

Restauratéři připouštějí, že podíl stravenek na tržbách není zanedbatelný, přesto je ve svých podnikcích vesměs nevidí rádi. „Stravenky jsou primárně určeny k veřejnému stravování občanů, to znamená, že by měly tomuto účelu přímo sloužit. Možnost jejich využití by měla být pouze ve střediscích veřejného stravování,“ uvedl prezident Asociace hotelů a restaurací ČR Václav Stárek s tím, že by se jimi nemělo platit ani v obchodech.

I restauratéři by ale mohly uvítat, že za pár měsíců už může být platba stravenkami jednodušší. Firmy, které je vyrábějí, chtějí totiž přijít s jejich elektronickou verzí. Lidé by s nimi pak platili jako s klasickou bezkontaktní platební kartou. „Tuto kartu budou akceptovat platební terminály a máme i řešení pro provozovny, které nejsou vybavené platebními terminály. Tam bude možné platit pomocí platební aplikace přes tablet nebo smartphone,“ vysvětluje Martin Bulíř, generální ředitel společnosti Edenred, která právě teď spouští pilotní projekt. Už naostro by se elektronických stravenek mohli lidé dočkat ještě před prázdninami.

Kantýna
Zdroj: ČTK/CandyBox
Autor: J.M. Guyon

Už žádné doplácení v hotovosti

A do konce roku by se k Edenredu měla přidat i konkurence. „Zákazník bude moci zaplatit přesnou částku. To znamená, že zaplatí za oběd přesně tolik, kolik potřebuje,“ doplňuje Tomáš Kopřiva, ředitel rozvoje společnosti Sodexo. Odpadla by tak povinnost, kdy musí zákazník částku doplatit hotově. Většina restaurací a obchodů totiž na stravenky nevrací.

„Tím zásadním problémem pro provozovatele restaurací je náklad navíc a poměrně velká administrativní zátěž a manipulace s těmi stravenkami. Když je přijmou, tak pro ně zdaleka práce nekončí,“ dodává Stárek na téma elektronických kupónů. 

Stravenky v současné době využívá více než 1,3 milionu zaměstnanců, kteří jimi zaplatí zhruba 16 miliard korun ročně. Kupony, jejichž průměrná hodnota je 70 korun, poskytují svým zaměstnancům tři čtvrtiny firem.