Stop stav sázkám na odchod Řecka z eurozóny

Atény/Londýn - Výnosy řeckých státních dluhopisů dnes výrazně vzrostly. Trh tím reaguje na obavy z brzkého státního bankrotu Řecka, což pomohlo stáhnout dolů i evropské akcie. Zadlužená země z jihu Evropy zápasí s nedostatkem hotovosti, k dohodě s mezinárodními věřiteli ale zatím nedospěla. Pro britské sázkařské společnosti William Hill jsou vyhlídky na setrvání Řecka v eurozóně až tak špatné, že firma se rozhodla už další sázky na odchod Řecka z eurozóny nepřijímat.
Zdroj: ČTK/NurPhoto Autor: Wassilios Aswestopoulos

Nejistotu na trzích už dopoledne prohloubila zpráva listu Financial Times (FT), podle níž řečtí činitelé neoficiálně kontaktovali Mezinárodní měnový fond (MMF) ohledně možnosti odkladu plateb (více čtěte zde). Nejmenovaní řečtí činitelé však podle Reuters tyto spekulace popřeli. Řecko má v květnu splatit fondu ve dvou splátkách takřka miliardu eur (asi 27 miliard Kč). MMF dal podle FT Aténám tento měsíc najevo, aby jej o odklad dlužních splátek zbytečně nežádalo.

Jednání by dokládala, že řecká vláda už jen obtížně získává peníze, jimiž by mohla doma vyplácet mzdy a důchody a zároveň hradit splatné závazky. Náladu na trhu zhoršila i pesimistická vyjádření ohledně možné dohody Atén s věřiteli. Podle Evropské komise není pokrok v jednáních s Řeckem o jeho reformních plánech dostatečný. Krach jednání by znamenal, že Řecko nebude s to dostát včas svým finančním závazkům. Vláda by pak mohla být nucena zavést omezení na některé peněžní transakce a země by ve výsledku dokonce mohla opustit eurozónu.

Kam směřuje řecké hospodářství?
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Yorgos Karahalis

 
Na tyto obavy dnes reagovaly výnosy řeckých obligací, které odrážejí náklady státu na nové úvěry. Výnosy desetiletých státních dluhopisů řecké vlády stouply těsně pod 13 procent a výnosy tříletých dluhopisů se zvýšily na 28 procent. V roce 2012, kdy se trh domníval, že budoucnost Řecka v eurozóně visí na vlásku, však v jednu chvíli byly až na 120 procentech. Výnosy loni vydaných dvouletých státních dluhopisů vystoupily na rekordní maximum.

Pro britské sázkařské společnosti William Hill jsou vyhlídky na setrvání Řecka v eurozóně tak špatné, že firma se rozhodla už další sázky na odchod Řecka z eurozóny nepřijímat. Předpokládá totiž, že Řecko už je na pokraji příprav k vyhlášení státního bankrotu.


Premiér nové řecké levicové vlády Tsipras dnes agentuře Reuters řekl, že stranám se od začátku jednání podařilo najít shodu v několika bodech, například v oblasti korupce či výběru daní. Neshody přetrvávají v otázkách týkajících se důchodové reformy, trhu práce, prodeje státního majetku a zvýšení daně z přidané hodnoty. Tsipras však prý zůstává pevně přesvědčen, že dohody bude dosaženo do konce dubna. Obavy kolem Řecka stáhly dolů také evropské akcie, které v předešlém dni stouply na maximum za posledních 14 let. Západoevropský index FTSEurofirst 300 dnes odpoledne odepisoval zhruba 0,8 procenta.