Shell začal dodávat přes Slovensko plyn na Ukrajinu

Kyjev - Britsko-nizozemský energetický koncern Royal Dutch Shell zahájil dodávky zemního plynu na Ukrajinu. Během dubna tam hodlá dodat nejméně 120 až 130 milionů krychlových metrů suroviny, informoval dnes ukrajinský zpravodajský server Liga a následně potvrdil ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk. Dodávky údajně putují přes Slovensko a cena činí 253 dolarů (zhruba 6545 Kč) za 1000 metrů krychlových.

Shell by se tak podle agentury Reuters stal již druhou globální energetickou společností, která dodává plyn na Ukrajinu. Loni podepsal dohodu o prodeji plynu ukrajinské státní plynárenské firmě Naftogaz norský Statoil.

Ukrajina předloni začala nakupovat plyn v členských zemích Evropské unie, aby snížila svou závislost na dodávkách z Ruska. V loňském roce získala z EU zhruba pět miliard metrů krychlových plynu, což odpovídalo více než čtvrtině jejího celkového dovozu.

Ruská plynařská firma Gazprom
Zdroj: Isifa/Rex Features
Autor: Dmitry Beliakov

Rusko loni v červnu přestalo Kyjevu dodávat plyn kvůli sporům o cenu a kvůli dluhům, které měla Ukrajina za předchozí dodávky z Ruska. Zásobování obnovil ruský plynárenský koncern Gazprom až díky říjnové dohodě o „zimním cenovém balíku“. Podle této dohody Ukrajinci platili za plyn 329 dolarů za 1000 metrů krychlových. Začátkem dubna podepsal Gazprom s ukrajinským Naftogazem smlouvu o dodávkách plynu na Ukrajinu na druhé čtvrtletí. Cena byla stanovena na 248 dolarů za 1000 metrů krychlových.

Ukrajina spotřebovává téměř 50 miliard metrů krychlových plynu ročně, z toho zhruba 20 miliard pokrývá vlastní těžbou a zbytek dovozem.

Jaceňuk dnes na setkání kabinetu uvedl, že společnost Shell patří mezi firmy
dodávající plyn na Ukrajinu. Upozornil přitom, že spotřeba plynu na Ukrajině by
letos mohla klesnout na 40 miliard metrů krychlových. „Za tímto poklesem zčásti stojí skutečnost, že na Ukrajině začala ruská vojenská agrese, což má dopad na průmyslové podniky, které jsou spotřebiteli plynu. Druhým faktorem je pokles poptávky domácností, který je důsledkem efektivnějšího využívání energie,“ citovala premiéra agentura Reuters.