Režisér Michalkov rozjede v Rusku síť restaurací. Půjčí mu na to stát

Moskva – V Rusku pravděpodobně brzy vznikne nová síť fastfoodů jako konkurence západním řetězcům. Spustit ji chce světoznámé filmařské duo bratrů Michalkovových. Stát jim dá záruky na investici v přepočtu za skoro půl miliardy korun. Informaci přinesl deník Kommersant.
Video Režisér Michalkov rozjede v Rusku síť restaurací
video

Režisér Michalkov rozjede v Rusku síť restaurací

Oscarový režisér Nikita Michalkov (sošku získal v roce 1995 za snímek Unaveni sluncem) a jeho bratr Andrej Končalovskij chtějí zúročit filmovou slávu ve světě kulinářského umění. „Chceme, aby lidé jedli zdravé, cenově dostupné pokrmy. To zaprvé. A zadruhé, v každém regionu jsou producenti, kteří nemohou najít odbyt,“ řekl Končalovskij televizi Rossija 24.

Nová síť restaurací by se měla stát alternativou západním řetězcům, podporovat místní producenty a lokální suroviny. Investice za v přepočtu půl miliardy korun zahrnuje dvě továrny, dvě desítky kuchyní a na čtyřicet restaurací. Sedmdesát procent půjčky bude krýt stát, zbylých třicet procent zajistí soukromé zdroje.

„Objem investice v žádném případě nespadá pod koncept 'malý podnik', to je, myslím, jasné. Myšlenka zapojení státního financování na trhu, kde pracují malí podnikatelé, kde přežívají, pracují, krví a potem dobývají svůj díl, těmto lidem připadá jako rouhání,“ postěžoval si majitel jedné z ruských restaurací Aleksandr Batušanskij.

Nejvyšší místa nicméně receptu bratrské dvojice přišla na chuť. Rusko totiž jako odvetu za západní sankce zakázalo dovoz některých evropských potravin a sám Vladimir Putin to označil za šanci pro ruské producenty. Teď je to šance i pro devětašedesátiletého Michalkova, kterého s ruským prezidentem pojí dlouholeté přátelství.

„Mám rád toho člověka. Je to můj přítel. Naprosto se*u na to, co si o mně myslí liberálové, kteří kvůli tomu říkají: 'Tak blízko vládě!' Natáčel jsem snad filmy, které oslavují vládu? Ne,“ smetl kritiky Michalkov v rozhovoru z podzimu 2013.

Julija Vysocká a Andrej Končalovskij na filmovém festivalu v Benátkách (2014)
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Andrew Medichini

McDonald's se konkurence nebojí

Vedle finanční podpory dostali bratři od vlády i zavedenou značku. Síť jejich restaurací se má jmenovat stejně jako úspěšný pořad o vaření Jíme doma, který běží na jednom ze státních kanálů a uvádí ho Michalkovova švagrová (resp. Končalovského manželka) Julija Vysocká.

Americká síť restaurací McDonald’s se konkurence neobává. „Tržní síla v Rusku má stále velký potenciál na vývoj,“ citoval deník Kommersant mluvčího ruské pobočky McDonald’s. Obrat ruského byznysu s rychlým občerstvením se za rok 2013 pohyboval okolo 1,3 bilionu rublů, z toho 66 miliard jen v Moskvě.

Slavný americký fastfood měl přitom v loňském roce problémy s ruskými úřady, které v létě nechaly na čas zavřít celkem devět jeho poboček. Oficiálním zdůvodněním bylo porušování hygienických předpisů. Jelikož ale k zásahu úřadu na ochranu spotřebitelů Rospotrebnadzor došlo právě v době, kdy se vztahy mezi Západem a Kremlem kvůli ukrajinské krizi prudce zhoršily, mnozí spekulovali o odplatě za protiruské sankce (více zde).