Průmysl i stavebnictví se drží na vlně růstu

Praha – Ekonomickou krizi má český průmysl i stavebnictví už definitivně za sebou. I podle únorových čísel totiž obě odvětví stále rostou. Stavebnictví meziročně poskočilo o 6 procentních bodů a průmysl si oproti lednovým 2,8 procenta polepšil na 4,5 procenta. Únorové výsledky dnes zveřejnil Český statistický úřad.
Video Průmysl i stavebnictví se drží na vlně růstu
video

Průmysl i stavebnictví se drží na vlně růstu

Průmysl i stavebnictví se drží na vlně růstu

10.04.2015 U

Svaz průmyslu: Nejvíce zakázek je ze zahraničí

Podle analytiků je dobrou zprávou to, že vedle silného růstu výroby se zvyšují i zakázky. „Jejich nárůst o deset procent slibuje velmi dobrá čísla průmyslu i pro příští měsíce. Jen v případě automobilek jde o přírůstek přesahující 20 procent, a tak se po rekordním roce 2014 můžeme dočkat nového rekordu i v roce letošním,“ uvedl hlavní ekonom ČSOB Petr Dufek.

Růst průmyslové produkce, který začal už v minulém roce, se pozitivně odráží i na zaměstnanosti. „V únoru se počet pracovníků v průmyslu zvýšil o 3,2 procenta meziročně a jejich mzdy o dvě procenta,“ dodal Marek Dřímal z Komerční banky.

Výroba aut v Česku opět vzrostlaPrůmysl tradičně táhne výroba aut, která mu pomohla i letos. Jenom díky produkci aut totiž průmysl poskočil o 1,3 procentního bodu. Vedle aut táhla čísla průmyslové produkce nahoru nejvíce výroba energií a elektrických zařízení. 

Produkce a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu se v únoru zvýšila o 6,5 procenta a produkce elektrických zařízení byla vyšší o 8,3 procenta.

Naopak těžba klesla o 9,5 procenta, výroba základních farmaceutických výrobků a přípravků se snížila o 5,9 procenta, výroba počítačů a elektronických přístrojů o 2,1 procenta.


Růst by měl podle odborníků vydržet i následující měsíce, což naznačují i předstihové indikátory z domova i ze zahraničí a rovněž údaje o nových zakázkách. „Především zpracovatelský průmysl tak bude nadále tahounem, nikoliv však jediným, domácí ekonomiky,“ uvedl analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

Z přímého vývozu průmysl v únoru utržil meziročně o 6,5 procenta více. Domácí tržby byly stejné jako v únoru 2014. Nové zakázky v zahraničí se zvýšily o 11,7 procenta, tuzemské byly vyšší o 6,5 procenta. I tady se na růstu výrazněji podepsali výrobci aut. „Za měsíc únor bylo nejvíce zakázek ze zahraničí. A pokud bychom to měli rozdělit teritoriálně, tak samozřejmě hlavní oblastí je Evropská unie a pak ti hlavní obchodní partneři v rámci EU jsou Německo, Polsko, Slovensko. Eurozóně pomohlo a následně i našim exportérům oslabení eura,“ uvedl Bohuslav Čížek, analytik Svazu průmyslu a dopravy.

Stavebních povolení je více, dokončených domů ale ne

Ve stavebnictví se podle statistiků dařilo pozemnímu i inženýrskému stavitelství, v prvním případě se produkce zvýšila o 4,7 procenta a ve druhém o 10,7 procenta. „V únoru stavebnictví sice výrazně pomohlo počasí, které bylo příznivé. Ale rozhodně to není jen o počasí a tom, jestli byly mrazy či sněžilo. Konečně se totiž začínají rozbíhat i nové stavební projekty, které budou podporovat stavebnictví i několik následujících měsíců či let,“ říká analytik Home Credit Michal Kozub.

Vývoj stavební produkce v ČR
Zdroj: ČSÚ

„Výsledky stavební produkce za únor 2015 naznačují, že příznivý trend mírného vzestupu pokračuje. Byl bych rád, kdybych mohl s jistotou říct, že natrvalo. I tak je to příznivá zpráva. O tom, že máme stále ještě velký propad ve srovnání s rokem 2008, svědčí to, že jsme 29 procent pod jeho úrovní,“ prohlásil prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR Václav Matyáš. „V inženýrském stavitelství by měly být pozitivním prvkem letošního vývoje jak dostatečné finance ve Státním fondu dopravní infrastruktury, tak i přísliby, že budou zahájeny další velké stavby. V pozemním stavitelství by měla příznivější roli než doposud sehrát bytová výstavba, především proto, že úroveň úroků hypoték je stále významně nízká,“ dodal. 

V únoru podle čísel přibylo stavebních povolení a stavebníci začali v meziročním srovnání i s výstavbou více bytů, dokončili jich však méně. Úřady vydaly 5635 povolení k stavbě, což je o 2,4 procenta více než loni ve stejné době. Orientační hodnota povolených staveb nicméně klesla o 14,6 procenta na 16,8 miliardy korun. Se stavbou bytů stavebníci ve sledovaném měsíci začali v 1673 případech, meziročně jich tedy bylo o 27,5 procenta více. Počet dokončených bytů se ale snížil o 23,5 procenta na 1818 bytů. 

Více veřejných zakázek, méně peněz

Stavební firmy v prvním čtvrtletí získaly více veřejných zakázek za méně peněz. Veřejná správa zadala tendry za 23,5 miliardy korun, meziročně o 10,9 procenta méně. Firmy získaly 1161 stavebních zakázek, meziročně o 13,7 procenta více. Vyplývá to z analýzy inženýrské a poradenské společnosti ÚRS Praha.

Hodnota zakázek na inženýrské stavby klesla o 17,9 procenta na 16,3 miliardy korun. Naopak hodnota tendrů na pozemní stavby stoupla o 10,6 procenta na 7,2 miliardy korun. Na růstu počtu zakázek se letos výrazně podílí tendry na dodatečné stavební práce. Takřka třetina zakázek (30,1 procenta) byla zadána formou dodatků k již uzavřeným smlouvám. Hodnota těchto dodatečných stavebních prací byla 959 milionů korun.


Video Matyáš: Roste počet zakázek, ale jejich hodnota je nízká
video

Matyáš: Roste počet zakázek, ale jejich hodnota je nízká