Berlín nabízí Ukrajině pomocnou ruku. Půjčí jí 500 milionů eur

Berlín – Německo se snaží znovu nastartovat ukrajinské hospodářství - zemi půjčí 500 milionů eur (13,8 miliardy korun) a bude pobízet firmy k investicím do válkou zničené ekonomiky. Včera to po jednání v Berlíně společně oznámili německá kancléřka Angela Merkelová a ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk.
Video Ukrajinská ekonomika je na dně
video

Ukrajinská ekonomika je na dně

„Dnes jsme podepsali společné prohlášení o záměru Německa poskytnout Ukrajině úvěrový rámec 500 milionů eur. Z toho by 200 milionů mělo sloužit k podpoře fungování státu a 300 milionů k nastartování ekonomiky,“ řekl Jaceňuk na tiskové konferenci. A že země finanční pomoc potřebuje je nesporné. Hrozí jí totiž, že nedokáže splatit své závazky, a to nejen vůči Rusku, kterému má letos poslat tři miliardy dolarů.

V poslední době se v souvislosti s ukrajinskou ekonomikou mluvilo pouze o pádu měny a inflaci vymykající se kontrole. „Jen v prvních dvou měsících tohoto roku klesla ukrajinská ekonomika meziročně o 25 procent. A to jsou oficiální data, některé zdroje hovoří až o 45 procentech. V jistém smyslu čelí Ukrajina kolapsu,“ říká Rostislav Ischenko, prezident Center for System Analysis and Forecasting.

Německá půjčka sice za Ukrajinu nevyřeší její problémy, ale rozhodně znamená výraznou pomoc. Podle Jaceňuka by měly peníze směřovat k budování infrastruktury a část z nich chce použít také pro poskytování úvěrů malým a středním domácím podnikům.

Pád hřivny k dolaru (od roku 2014)
Zdroj: ČT24

„Německá ministerstva chtějí pomáhat transformaci Ukrajiny v hospodářsky úspěšnou a transparentní zemi,“ řekla Merkelová, jejíž kabinet chce rovněž podpořit vstup německých firem na ukrajinský trh. „Nemůžu mluvit za každou jednotlivou firmu, zda se rozhodne k investici (na Ukrajině) nebo ne. Ale chceme, aby na Ukrajině co nejvíc německých podniků zůstalo a aby se tam vydávaly i další firmy,“ řekla kancléřka. Podle ní se německé podniky o situaci na Ukrajině zajímají, což Merkelová považuje za signál, že chtějí s touto zemí obchodovat.

Ke vstupu na ukrajinský trh by mohly podle Merkelové firmy nalákat i reformy, které by omezily korupci. Kancléřka ale dodala, že nelze očekávat, že se země změní během několika týdnů, Kyjev je nicméně podle ní na dobré cestě. „Velmi oceňuji to, čeho se podařilo dosáhnout v uplynulých týdnech,“ pochválila dnes kancléřka práci ukrajinské vlády, která podle ní ukazuje snahu proměnit zemi k lepšímu i navzdory trvajícímu konfliktu v Donbasu.

O situaci na východě Ukrajiny, kde vládní jednotky stojí proti proruským separatistům, dnes oba politici uvedli, že je klidnější než v minulosti byla. O skutečném příměří se ale podle nich zatím mluvit nedá a stále také chybí potvrzení od Organizace pro spolupráci a bezpečnost v Evropě (OBSE), že byly z fronty staženy těžké zbraně.