Poštovní muzeum vzpomíná na otce českých bankovek

Praha – Známé české bankovky, známky, ale i medaile z dílny výtvarníka Oldřicha Kulhánka jsou od zítřka k vidění v Poštovním muzeu. Výstava je uspořádána u příležitosti umělcových nedožitých 75. narozenin. Expozice doplňuje výstavu Kulhánkovy volné tvorby, která dnes končí v Akademii věd.

Pro tvorbu Oldřicha Kulhánka byly typické jeho figurativní motivy. Za grafiky, jimiž údajně hanobil představitele bývalých socialistických zemí, byl za minulého režimu perzekvován. Své nejslavnější cykly Tváře a Ruce, grafické listy inspirované dílem George Orwella či stylizované podobizny historických osobností (Johannese Keplera, Tycha Braheho či Rudolfa II.) vytvořil výtvarník v 80. letech.

Počátkem 90. let vytvořil Kulhánek návrhy českých bankovek. Novou bankovku ale navrhl poprvé už v roce 1971, kdy jeho desetikoruna vyhrála anonymní konkurz, ale do tiskárny se nakonec nedostala. Kulhánek byl totiž v té době stíhán právě kvůli grafickým listům z let 1968–1971, jimiž údajně hanobil představitele tehdejších socialistických zemí. Měsíc strávil ve vězení a pak byl dva roky pravidelně vyslýchán. I tento návrh z roku 1971 je na výstavě k vidění.

Video Kulhánkovy bankovky jsou prý nejkrásnější na světě
video

Kulhánkovy bankovky jsou prý nejkrásnější na světě

Kulhánkovy bankovky jsou odborníky považovány za nejkrásnější na světě, jemu samotnému se ale nejvíce líbilo jedno z prvních platidel – rublové carské bankovky z roku 1910, na kterých je vyobrazena Kateřina Veliká. „Podle mého názoru je obdivoval proto, že byly dokonale řemeslně vyvedené,“ myslí si kurátor výstavy Martin Říha.

V Poštovním muzeu ale nejsou k vidění pouze bankovky, ale také všech 42 známek, které umělec navrhl a vytvořena byla dokonce i pamětní mince z dílny České mincovny. Jde o naprosté unikum, protože se vydalo pouze 75 neprodejných jednouncových zlatých medailí. „Tyto medaile jsou neprodejné a jsou k získání pouze tak, že si klient zakoupí kilové zlaté medaile, které v sérii už dlouho vydává Česká mincovna s motivy z českých bankovek,“ vysvětluje Aleš Brix, obchodní ředitel České mincovny.

Podle autorů výstavy Kulhánek ve své tvorbě navázal na tradici tvůrců, kteří se zasloužili o vysokou uměleckou úroveň českých bankovek a známkové tvorby, například Alfonse Muchy, Jakuba Obrovského, Maxe Švabinského, Karla Svolinského, Albína Brunovského a dalších. „V mém díle naleznete torza lidských tváří, ruce prosící, ruce surové. Pro mě je symbol způsob, jak vyjádřit dobu, kterou žiji, místo, kde žiji. Tím symbolem je pro mě lidská tvář. Lidská tvář se zalepenými ústy, lidská tvář ztrácející se v cárech papíru,“ říkal Oldřich Kulhánek. Jeho díla jsou zastoupena v mnoha prestižních sbírkách (kromě české Národní galerie například i v pařížském Centru Georgese Pompidoua, ve vídeňské Albertině či v chicagském Institutu umění).

Muzeum se rozhodlo výstavu obohatit o doprovodný program zahrnující například příležitostnou poštovní přepážku nebo přednášky přibližující Kulhánkovu práci, tvorbu poštovních známek, bankovek či pamětních medailí. (o programu čtěte více zde)