Vzniká nová světová potravinářská pětka: Kraft Heinz

New York - Americká potravinářská skupina Kraft Foods mění majitele. Spojí se s výrobcem kečupů H. J. Heinz. Sloučení iniciovaly brazilská investiční firma 3G Capital a skupina Berkshire Hathaway známého investora Warrena Buffetta,  kteří jsou společnými vlastníky firmy Heinz, uvedla agentura Reuters. O tom, že se tento krok chystá, již nějakou dobu spekulovala světová média. Vznikne tak pátá největší potravinářská skupina na světě a třetí v Severní Americe s názvem The Kraft Heinz Co.
Video Vzniká nová světová potravinářská pětka: Kraft Heinz
video

Vzniká nová světová potravinářská pětka: Kraft Heinz

Současní akcionáři firmy Kraft budou mít po dokončení spojení v nové firmě podíl 49 procent a akcionáři firmy Heinz 51 procent. Akcionáři Kraftu také získají mimořádnou dividendu v celkové výši deset miliard USD, jejíž výplatu budou financovat 3G a Berkshire. Roční příjmy nové skupiny budou činit 28 miliard USD. 

Správní rady obou společností již dohodu schválily. Hlasovat o ní budou ještě akcionáři Kraftu a schválit ji musí antimonopolní úřad. Dokončena by měla být v druhé polovině roku. Tržní hodnota Kraftu na základě úterní závěrečné ceny akcií činí 36 miliard USD. 3G Capital a Berkshire Hathaway koupily firmu Heinz v roce 2013 za 23,2 miliardy USD. 

Vzniká nová firma: Kraft Heinz Co
Zdroj: ČTK/AP
Autor: ČTK/AP/Toby Talbot

Kraft je jednou z nejznámějších značek potravin v USA, historie firmy sahá do roku 1903. Vyrábí sýry stejného jména a značek Philadelphia a Velveeta či masové produkty Oscar Mayer. Vlastní také výrobce kávy Maxwell House. Vlastnil také výrobce čokolády a cukrovinek Cadbury, ten se však v roce 2012 oddělil do samostatné společnosti a nyní se jmenuje Mondelez. 

Kraft v současnosti bojuje se slabou poptávkou po balených potravinách v USA, protože spotřebitelé stále častěji nakupují čerstvé potraviny s vysoce kvalitními přísadami, a ve čtvrtém čtvrtletí vykázal ztrátu. Na rozdíl od konkurentů Kraft neexpandoval prostřednictvím akvizic do rychle rostoucích oblastí, jako jsou biopotraviny. 

3G Capital vlastní rovněž podíl 51 procent ve firmě Restaurant BrandsInternational, která vznikla převzetím kanadského řetězce kaváren Tim Horton řetězcem rychlého občerstvení Burger King. Jedním z partnerů 3G je Jorge Paulo Lemann, bývalý tenisový šampion, který hrál významnou roli při sjednání dohody o spojení pivovarů InBev a Anheuser-Busch. Lemann je podle časopisu Forbes nejbohatším mužem v Brazílii. 

Reakce burzy

O tom, že se 3G chystá převzít Kraft a spojit ho s Heinzem, již chvíli spekulovala světová média. Nejprve se mluvilo o tom, že noví investoři do potravinářské společnosti vstoupí skrze odkup majoritního podílu za asi 40 miliard dolarů (1 bilion korun). Díky tomu od akcie Kraft Foods rostly. Po oznámení o skutečné podobě transakce  však hodnota společnosti na americké burze začala opět klesat.