Prodáváte ojetinu? Na registru ji přepište hned, radí advokát

Praha – Nový zákon o převodu vozidel ulehčuje administrativu úřadům, ale zároveň ztěžuje situaci řidičům. Prodejce totiž musí nově na registr přijít i s kupcem nebo s jeho plnou mocí. Když navíc auto nepřevedou do deseti dnů, čeká původního majitele pokuta, která může dosáhnout i několika desítek tisíc korun. Advokát proto radí na nic nečekat a majitele v registru změnit hned v den podpisu kupní smlouvy.

Od ledna platí nové pravidlo, podle kterého má nový majitel na přihlášení ojetého vozidla pouze deset dnů. Ministerstvo dopravy tak chce zabránit tzv. polopřevodům, kdy původní majitel vůz odhlásí, ale ten nový jej už nepřihlásí. „Polopřevody umožňovaly různé machinace s vozidly, samozřejmě i obcházení ekologické likvidace vozidla,“ vysvětlil už dříve mluvčí resortu Tomáš Neřold.

Na úřad musí přitom v desetidenní lhůtě dorazit oba účastníci transakce (původní i nový majitel vozu) nebo jen jeden z nich s plnou mocí toho druhého. Že je dobré si dokončení převodu pohlídat, ukazuje případ Kateřiny Hadvigové, která začátkem roku prodala za 9 000 své staré auto. „Myslela jsem, že auto do deseti dnů odhlásím a on (nový majitel) si ho na sebe přihlásí. A pokud to tak neudělá, tak je to jeho problém a do půl roku se auto vyřadí z evidence,“ popisuje paní Hadvigová.

Jak se však ukázalo, k odhlášení auta musí na registr přijít společně s novým majitelem, nebo alespoň s jeho plnou mocí. Začala proto kupce znovu shánět; ten ale přestal komunikovat. Registr vozidel jí následně pohrozil udělením pokuty ve výši 50 000 korun.

S řešením celé situace nedokázala paní Hadvigové poradit policie ani úřady. „Paní nemá jinou možnost než podat podnět, že byl spáchán přestupek. Protože v okamžiku, kdy během deseti pracovních dnů není změna vlastníka oznámena, se stal. S tím, že policie má lepší možnosti, jak nového majitele sehnat,“ říká advokát Michal Dlabola.

Video Prodáváte ojetinu? Na registru ji přepište hned, radí advokát
video

Prodáváte ojetinu? Na registru ji přepište hned, radí advokát

Kupec mezitím jezdí autem, za které stále nese odpovědnost jeho původní majitelka. Přestupky nebo pokuty tak přijdou domů Kateřině Hadvigové. Kromě toho jí hrozí i zmíněná padesátitisícová pokuta od úřadu. „Výše pokuty a to, kdy je udělena a jak, je na posouzení úřadu v každém konkrétním případu. Pokud je ale někdo poškozen druhou stranou, která mu brání v tom, aby vozidlo přeregistroval, potom to není jeho odpovědnost a ve finále by tu sankci neměl nést,“ reagoval mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold.

Advokát Michal Dlabola má pro další podobné prodejce jedinou radu. „Pokud budu prodávat vozidlo, tak vždy, bezvýjimečně, v den podpisu kupní smlouvy ihned spolu s tím druhým zajít na příslušný úřad.“

Přesná čísla neexistují, ministerstvo přesto odhaduje, že kvůli nedokončeným převodům je v registru až čtvrt milionu aut, která nemají jasného majitele, možná už nejezdí nebo dokonce ani neexistují. Pro řidiče, kteří mají auto ve stavu „polopřevodu“ ještě z minulosti, nyní platí šestiměsíční „amnestie“. Svoje auta musí zaregistrovat do 30. června 2015, jinak oficiálně zaniknou a přihlásit je už nebude možné. „Potřebujeme mít jasného aktuálního vlastníka v registru, je to ochrana jak těch občanů, tak státu,“ uzavřel Neřold.