Lufthansa nepoletí do Prahy ani v pátek

Berlín – Kvůli pokračující stávce pilotů Lufthansy bude zítra zrušeno 800 letů, včetně dvou párů letů mezi Prahou a Mnichovem a čtyř párů mezi Prahou a Frankfurtem. Protest začal ve středu zrušením 750 vnitrostátních a evropských spojů a dnes pokračuje výrazným omezením mezikontinentálních letů.

Z německých letišť dnes odstartuje pouze 42 z pravidelných 85 mezikontinentálních spojů Lufthansy. Ve stejném měřítku aerolinky ruší i zpáteční lety, aby mohly po stávce co nejrychleji obnovit běžný provoz. Podle odhadů dopravce se stávka dotkne asi 18 tisíc pasažérů. Protest se týká i nákladního dopravce Lufthansa Cargo, podle vyjádření aerolinek ale žádný nákladní let odvolán nebyl.

  • Cestujícím aerolinky nabízejí přeložení letu k jinému dopravci nebo na jiný termín, případně vrácení peněz za letenku.

Vedle toho Lufthansa už vypracovala náhradní letový plán na zítřek, kdy stávka pilotů opět postihne evropské a vnitroněmecké lety. Ve středu obdobná protestní akce vedla ke zrušení 750 z 1400 plánovaných letů, což postihlo na 80 tisíc cestujících. Mezi zrušenými lety byly i čtyři páry spojů mezi Frankfurtem nad Mohanem a Prahou a jeden pár mezi Mnichovem a Prahou.

Stávka začala včera zrušením vnitroněmeckých a evropských letů
Zdroj: ČTK/DPA
Autor: Daniel Maurer

V Lufthanse se stávkuje už rok

Odbory stávku zdůvodnily mimo jiné tím, že při jednáních z minulého týdne nebylo dosaženo pokroku ve sporu o program pro předčasný odchod do důchodu. Kromě toho zůstává nedořešeno mnoho dalších tarifních otázek a nejasná je i celková budoucí strategie rozvoje Lufthansy. Ta je největším leteckým dopravcem v Evropě.

Spor mezi piloty a vedením Lufthansy o důchodový program trvá už rok. Loni kvůli němu svaz VC uspořádal deset stávek, které podle odhadů aerolinek snížily provozní zisk společnosti o 200 milionů eur (5,5 miliardy korun). Svaz VC hrozí, že ve stávkách bude pokračovat tak dlouho, dokud vedení aerolinek neustoupí. „Můžeme stávkovat ještě několik příštích let,“ uvedl mluvčí svazu Jörg Handwerg. Podle něj není vyloučeno ani další rozšíření současné stávky.

Důchodový program funguje v Lufthanse desítky let a piloti podle něj mohou odejít do předčasného důchodu v 55 letech a firma jim do dovršení zákonného důchodového věku vyplácí část předchozí mzdy. Lufthansa chce nyní věkovou hranici posunout na 59 let. Zdůvodňuje to tím, že ve vysoce konkurenčním prostředí si nemůže dovolit program udržet v současné podobě. Zákonný důchodový věk v Německu je nyní 65 let, postupně by se měl zvýšit na 67 let.

Podle svazu VC Lufthansa není ochotná k dohodě o kompromisu ohledně důchodového programu. Vedení Lufthansy naopak obviňuje z neústupnosti piloty, kteří údajně odmítli několik nabídek na zahájení smírčího řízení, jež by vedl nezávislý zprostředkovatel.