Bakala opouští představenstvo NWR, vlastníka OKD

Praha – Zdeněk Bakala, podnikatel a jeden z nejbohatších Čechů, odstoupí na dubnové valné hromadě z představenstva těžební společnosti New World Resources (NWR), která vlastní černouhelnou firmu OKD. NWR nominovala do představenstva bývalého investičního bankéře Charlese Harmana.

Poté, co byla loni dokončena finanční restrukturalizace NWR, vlastní Bakala poloviční podíl ve skupině CERCL Mining (bývalé BXR Mining), která vlastní v NWR 50,5 procenta. Podnikatel získal v roce 2004 podíl v OKD a stal se spoluvlastníkem NWR, holdingové společnosti pro těžařská aktiva se sídlem v Nizozemsku. V roce 2008 akcie NWR uvedl na burzy v Londýně, Varšavě a Praze.

Bakalův odchod z představenstva NWR je trochu překvapivá zpráva naznačující, že si Bakala bude chtít uvolnit ruce pro jiné aktivity, uvedl analytik BH Securities Petr Hlinomaz. „Nyní by mohl přijít na řadu akciový podíl, který (Bakala) nepřímo vlastní. Jeho prodej by znamenal definitivní odstřižení od investice v NWR,“ dodal.

  • Valná hromada NWR se uskuteční 23. dubna. NWR nominovala do představenstva bývalého investičního bankéře Charlese Harmana.

NWR v loňském roce snížila ztrátu o 893 milionů eur na 21 milionů eur (zhruba 576 milionů korun) a její tržby klesly asi o 20 procent na 676 milionů eur. V říjnu firma dokončila kapitálovou restrukturalizaci, aby odvrátila platební neschopnost. Restrukturalizace zahrnovala snížení hodnoty dluhopisů a výrazné rozmělnění podílů akcionářů.

Důl Paskov
Zdroj: ČTK
Autor: Stejskal Ivo

Těžba uhlí loni klesla o dvě procenta na 8,6 milionu tun, prodeje se snížily o 14 procent na 8,3 milionu tun. Letos firma plánuje vytěžit zhruba 7,5 až osm milionů tun uhlí, prodeje by se měly pohybovat okolo osmi milionů tun. Společnost loni snížila počet zaměstnanců o sedm procent na 14 600 lidí, letos by jejich počet měl klesnout asi o deset procent.

Bude OKD znovu propouštět?

Vládní zmocněnec pro Moravskoslezský a Ústecký kraj Jiří Cienciala ve zprávě za rok 2014, kterou má k dispozici ČTK, upozorňuje na pravděpodobné pokračování propouštění v černouhelné OKD, která dnes zaměstnává 11 tisíc vlastních zaměstnanců, a další tři tisíce lidí pracují pro dodavatelské firmy. Řadu z nich ale letos čeká výpověď, podle samotné OKD by mělo jít o zhruba 1600 lidí. Tři stovky zaměstnanců firma propustí ke konci dubna a dalších přibližně 500 jich odejde během roku přirozenou cestou, tedy například do důchodu či jiného zaměstnání. Přes 800 lidí pak bude muset odejít z externích dodavatelských firem (čtěte více). Podle zmocněnce ale dosud OKD nevyčíslilo personální vývoj v dalších letech. „Podle neoficiálních informací se odhaduje propouštění na zhruba 1000 osob každý rok,“ uvedl ve zprávě.

Kdo je Zdeněk Bakala?

Zdeněk BakalaNarodil se 7. února 1961 v Opavě. Má české a americké občanství, v letech 1980-1991 byl v emigraci v USA. Studoval mikroekonomii a investiční bankovnictví na Kalifornské univerzitě v Berkeley, v roce 1989 získal titul MBA. Pracoval mimo jiné v investiční bance Drexel Burnham Lambert v New Yorku a ve společnosti Credit Suisse First Boston. V letech 1991-1994 byl generálním ředitelem pobočky Credit Suisse First Boston Czechoslovakia v Praze.

Bakala je spoluzakladatel a bývalý generální ředitel a předseda představenstva a.s.  Patria Finance (1994-2002), koncem 90. let svůj podíl prodal belgické KBC Bank. Mimo jiné se angažoval v privatizaci Karlovarské Becherovky a investoval do projektu pražské televize TV3.

V roce 2004 zprostředkoval transakci, při níž jím zastoupená kyperská skupina RPG Industries koupila společnost Karbon Invest, Bakala tak zároveň získal majetkový podíl v OKD (je spoluvlastníkem společnosti New World Resources, vlastnící doly OKD). Spolu s OKD získala BXR i desítky netěžebních firem. Vznikl tak základ dalších holdingů skupiny BXR spoluvlastněné Bakalou, např. dopravní skupiny a realitní společnosti RPG Byty, pod niž spadá 45 tisíc bytů a je tak největším soukromým poskytovatelem nájemního bydlení v ČR. BXR Group měla či má řadu aktivit po celém světě, v ČR BXR investovala například do Českých radiokomunikací, výrobce antivirových programů AVG, firmy ETA či finanční společnosti Patria Finance.

Bakala v minulosti získal podíl ve firmě Čechofracht, od srpna 2008 vlastní většinový podíl ve vydavatelství Economia (vydává např. Hospodářské noviny, Ekonom, Respekt), v roce 2013 koupil internetovou společnost Centrum Holdings.

V roce 2012 se svou manželkou Michaelou Maláčovou založil BM Management, s.r.o., jež spravuje privátní aktiva manželů (Luxury Brand Management, Economia, Forum Karlín, Northline).

Loni Bakala oznámil, že ze skupiny BXR Group odchází. Firma ohlásila rozdělení aktiv, Bakala podle tisku získal nákladního železničního dopravce Advanced World Transport či komerční nemovitosti. Firmy, jež za svůj padesátiprocentní podíl v BXR získal, podle tisku vložil do BM Management. Bakala mimo jiné vlastní profesionální cyklistickou stáj Omega Pharma-Quick Step.

Americký časopis Forbes Bakalu několikrát umístil na žebříček nejbohatších lidí světa s odhadovaným majetkem přes miliardu dolarů. Z letošního žebříčku vypadl. Bakalovo jmění odhadl časopis na 0,9 miliardy dolarů (asi 23 miliard Kč)