Pošta se odvolala: Žádá zpět miliardu na úhradu za své služby

Praha - Česká pošta protestuje: Podala rozklad proti snížení částky na úhradu nákladů za poskytování základních služeb. Český telekomunikační úřad (ČTÚ) její nárok totiž zkrátil na 753 milionů korun, inkasovala by tak o celou miliardu méně, než žádala. Pokud by letos podnik nedostal od státu kompenzaci za základní služby, skončil by zřejmě ve ztrátě. Oznámili to dnes zástupci České pošty.

Pošta původně za rok 2013 požadovala 1,775 miliardy korun jako dorovnání ztráty z poskytování základních služeb na celém území Česka. Ty pošta poskytuje na základě licence od státu. Patří mezi ně dodání poštovních zásilek do dvou kilogramů, dodání poštovních balíků do deseti kilogramů, dodání peněžité částky poštovním poukazem nebo dodání doporučených a cenných zásilek.   

„Jde o zásadní rozhodnutí vzhledem ke skutečnosti, že v minulosti dosud nebyla výše čistých nákladů na poskytování univerzální služby v oblasti poštovních služeb v ČR nikdy stanovována. Česká pošta konzultovala důvody k podání rozkladu s nezávislým ověřovatelem, poradenskou společností EY, která je potvrdila,“ řekl mluvčí pošty Matyáš Vitík.    

Video Pošta protestuje. Chce miliardu za své služby
video

Pošta protestuje. Chce miliardu za své služby

Pošta protestuje. Chce miliardu za své služby

události, 17.3.2015

Pošta: Prostě chceme zaplatit za své služby

„Za částkou, kterou Česká pošta ČTÚ poskytla na základě vyčíslení svých nákladů na poskytování univerzální služby, si společnost plně stojí. Její výše byla spočítána podle platné metodiky a byla nezávisle auditována,“ uvedl již dříve mluvčí pošty Matyáš Vitík.

Na úhradě čistých nákladů univerzální služby by se měli podle stávající právní úpravy podílet všichni poskytovatelé poštovních služeb podle svých tržních podílů. To znamená, že by Česká pošta z větší části kompenzaci financovala sama sobě. To má změnit připravovaná novela poštovního zákona, podle které by náklady na univerzální službu platil stát, a to i zpětně. To se ale nelíbí konkurenci. „Veškeré náklady by měly být zahrnuty v ceně a měl by je uhradit zákazník,“ říká Petr Angelis z Asociace poštovních služeb. 

Vitík také dodal, že pokud by se na úhradě částky 750 milionů korun podíleli všichni poskytovatelé poštovních služeb podle svých tržních podílů, dostala by pošta jako dominantní hráč nakonec jen zhruba 150 milionů Kč.

Česká pošta čeká za loňský rok zisk kolem 200 milionů korun při tržbách necelých 20 miliard Kč. Zisk v posledních letech klesá kvůli nižším výnosům z doručování.