Sobotka chce stropovat: Do důchodu v 65 letech

Praha – „Budeme se pohybovat kolem 65 let. Chceme dát lidem alespoň elementární jistotu a zohlednit dramatickou situaci, která se dá očekávat na trhu práce,“ prohlásil premiér Bohuslav Sobotka v rozhovoru pro ČT. Šéf vlády se tak znovu vrací k otázce zavedení věkového stropu pro odchod do důchodu, který dnes neexistuje. Koaliční partneři ANO a lidovci jsou ochotní o návrhu jednat, pravicová opozice je proti. 

Nejvyšší věk odchodu do důchodu dnes žádné nařízení nereguluje. V podstatě platí rovnice – čím mladší člověk je, tím později se dočká penze. Podle současných pravidel, tak dnešní osmáci odejdou do důchodu v 71 letech a novorozenci až ve více 73 letech.

Podle premiéra je ale takový věk odchodu do penze příliš vysoký a je nutné ho opět zastropovat. Podobně jako to bylo ještě před čtyřmi lety, kdy byla hranice právě 65 let. Později by se měl penzijní věk podle Sobotky upravovat podle průměrného dožití tak, aby lidé mohli počítat s tím, že v důchodu stráví zhruba dvacet let.

Pro Sobotku zřejmě nebude obtížné získat pro návrh souhlas svých koaličních partnerů. „Můžeme se o tom bavit, ale já neznám jeho představu o těch parametrech,“ prohlásil ministr zemědělství a 1. místopředseda KDU-ČSL Marián Jurečka a dodal, že by případný strop měl být navázán na průměrnou délku dožití. Lidovci by podle něj nebyli ani proti dřívějšímu odchodu z některých fyzicky náročných zaměstnání jako je horník nebo dřevorubec.

Zásadně proti není ani hnutí ANO. „Já ten návrh musím nejdřív spočítat, ale obávám se, že to bude mít obrovský dopad na další rozpočet,“ myslí si ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš.

Ředitel neziskové organizace Život 90 Jan Lorman by od politiků především chtěl, aby se dohodli na jasném čísle, se kterým lidé budou moci počítat. „Pro mě je nejdůležitější, aby byla jistota. Když budu ukázněně celý život platit to, co je mně předepsáno, abych měl jistotu, že na základě celospolečenské smlouvy dostanu takovýto podíl,“ řekl Jan Lorman v Událostech, komentářích.

Co se opozice týče, návrh vítají komunisté. Naopak pravice, která před čtyřmi lety neomezené zvyšování penzijního věku prosadila, je skeptická. „Pokud chce sociální demokracie navrhovat strop, aniž by hovořila o důchodové reformě, tak by za chvilku mohla vyplácet žebračenky,“ prohlásila místopředsedkyně TOP 09 Helena Langšádlová. „Jestli se zastropuje odchod do důchodu, tak musíme vědět, jak lidem tu penzi zajistíme,“ dodává předseda ODS Petr Fiala.

Koalice by měla o Sobotkově návrhu jednat v příštích týdnech. V Česku dnes žije přes 2,3 miliony důchodců, kteří pobírají v průměru 11 300 korun měsíčně. Státní kasu budou důchody jenom letos stát 392 miliard korun, což je skoro třetina všech výdajů státního rozpočtu. Penzistů přitom stále přibývá.

Video Sobotka chce obnovit strop pro důchod - 65 let
video

Sobotka chce obnovit strop pro důchod - 65 let

Sobotka chce obnovit strop pro důchod - 65 let

události, 17.3.2015

Události, komentáře: Do důchodu nejpozději v 65 letech?