Některé předvolební sliby jen tak nesplníme, přiznal řecký ministr

Brusel - Řecko už plní závazky z dohody se zeměmi eurozóny, tvrdí řecký premiér Alexis Tsipras. Vyřešení hospodářských problémů země je podle něj v zájmu Evropy. Řecký ministr financí připustil, že vláda bude muset některé předvolební sliby zmrazit nebo odložit, aby splnila podmínky věřitelů. Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker ale není spokojen s rychlostí vyjednávání. Komise prý pomůže Řecku co nejlépe využívat evropské fondy tak, aby zemi pomohly podpořit růst hospodářství a vznik nových pracovních míst.

„Naše vláda není populistická, neslíbili jsme všechno všem, nebudeme platit ani euro navíc těm, kteří vydělávají více než 700 eur, a pokud je to nutné, můžeme pozastavit nebo odložit některé sliby,“ řekl podle italské zpravodajské televize Rai News řecký ministr financí Janis Varufakis. "Pokud to v průběhu vyjednávání v příštích měsících bude nutné, budeme muset
dočasně pozastavit nebo oddálit splnění určitých slibů. Uděláme to pro vybudování důvěry s našimi evropskými partnery," citoval Varufakise také italský list Corriere della Sera.

Ve snaze pomoci Aténám vznikne z evropské strany speciální pracovní skupina, kterou povede místopředseda komise pro euro a sociální dialog Valdis Dombrovskis. Práce tohoto týmu, který bude úzce kooperovat se svými řeckými protějšky, bude procesem souběžným s jednáními, která nyní Řecko vede s věřiteli v euroskupině.

Video Bělohradský: Eurozóna je založena na lži
video

Bělohradský: Eurozóna je založena na lži

„Dostatečně jsme nepokročili, ale zkusíme se posunout směrem k úspěšnému řešení,“ prohlásil Juncker. Podle Tsiprase je třeba nalézt nejlepší způsob jak rozhodnutí euroskupiny o prodloužení řeckého programu z 20. února uvést v život. „Jsem optimistický, vyjednáváme s dobrými přáteli Řecka,“ dodal řecký premiér.

Václav Bělohradský, profesor politické sociologie

„Eurozóna je založena na lži, že máme společnou měnu, ale nejsme federace. A společná měna bez federace je lež. A víme, jak ta lež vznikla. Bylo třeba vzít Němcům marku, aby až budou velicí a jednotní, se nám neutrhli. Tato měna je ale nestabilní, je to politické rozhodnutí. Otázka u Řecka je: Můžeme dopustit, aby odešlo z eurozóny? Syriza nabídla sliby, které nemůže splnit. Je to vlastně velice poučné.“


Zástupci mezinárodní věřitelské trojky, tedy Evropské komise, Evropské centrální banky (ECB) a Mezinárodního měnového fondu (MMF) přitom jednají v Bruselu už od středy. Techničtí experti také zkoumají situaci přímo v Aténách. Prověřují představy řecké vlády o změnách v programu reforem, které jsou podmínkou pro pokračování úvěrové pomoci Řecku.

O zahájení těchto diskusí se euroskupina, tedy ministři financí zemí platících eurem, dohodla v pondělí. Tedy až několik týdnů poté, co byl takový postup odsouhlasen jako podmínka čtyřměsíčního prodloužení pomoci.

Alexis Tsipras a Jean-Claude Juncker
Zdroj: ČTK/imago stock&people

Tsipras: Musíme něco udělat s nezaměstnaností mladých

„Komise chce být nápomocna, ale není v této věci nejdůležitější hráč. Všechna rozhodnutí musí přijmout euroskupina,“ připomněl Juncker. Tsipras už po schůzce se Schulzem podotkl, že kromě krátkodobých řešení je potřeba také jednat o budoucnosti. „A budoucnost s šedesátiprocentní nezaměstnaností mladých lidí není žádná budoucnost,“ míní.

Základní zprávou jednání Tsiprase v Bruselu by podle něj měla být „zpráva o naději“ řeckému lidu: „Ne jen samé 'proveďte, proveďte, závazky, závazky'. Ale zpráva, že evropské instituce pomohou a budou solidární tak, abychom překonali naši tíživou sociální situaci.“

Země euroskupiny - a výrazně například Německo - od počátku jednání s Tsiprasovou vládou o řešení řeckého dluhu a hlubokých hospodářských problémů země zdůrazňovaly, že Atény musí splnit své už dříve přijaté závazky.

  • Řecko se v květnu 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a od EU a MMF dostalo ve dvou kolech slíbeno celkem 240 miliard eur (6,6 bilionu korun). Druhý záchranný program byl několikrát prodloužen, naposledy tedy o čtyři měsíce. Vyplacena z něj zatím nebyla poslední splátka.